Odchodzimy od rozumienia gier wideo wyłącznie jako zabawy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 16:00
Czy gra wideo może być narzędziem sztuki krytycznej? Według dr Anny Nacher z Uniwersytetu Jagiellońskiego - jak najbardziej. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o relacji gier wideo ze światami sztuki, filmu i technologii.
Audio
  • Koryfeusze 2014 - I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta (Poranek Dwójki)
  • Dr Anna Nacher i Piotr Sterczewski o grach wideo (Poranek Dwójki)
Odchodzimy od rozumienia gier wideo wyłącznie jako zabawy
Foto: Glow Images/East News

Jak podkreśliła dr Anna Nacher, "jest całkiem sporo realizacji artystycznych, które odwołują się do języka gier wideo albo wręcz posługują się grami i są one krytyczne". - Dla nowego pokolenia artystów gra wideo jest naturalnym środkiem wyrazu. To nie jest ciekawostka, wabik dla publiczności. To jest medium, w którym ci ludzie się realizują - zaznaczyła.

Zdaniem Piotra Sterczewskiego odchodzimy od rozumienia gier wideo wyłącznie jako zabawy. W jego opinii jest to dziedzina kultury, w której obok siebie istnieją duże projekty komercyjne i niezależne - eksperymentalne.

Nacher i Sterczewski znaleźli się wśród prelegentów konferencji "Grasz?", która jest jednym z wydarzeń zorganizowanych w ramach Festiwalu Ars Independent w Katowicach.
***

W "Poranku Dwójki" mówiliśmy także o I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta organizowanym przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta. Konkurs został nominowany do nagrody Koryfeusze Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku.
Audycję prowadził Tomasz Obertyn.
kul/kk

Zobacz więcej na temat: Dwójka
Czytaj także

Wizja nowej Rosji, czyli jak Putin zmieniał się w czasie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 12:00
- Rekonstrukcja tego, czym putinizm jest i czym był, pokazuje jak bardzo rosyjski władca zmieniał się w czasie - mówił dr Tomasz Herbich. - W trakcie pierwszej kadencji wątki okcydentalistyczne były bardzo silne, dziś w polityce Kremla mamy do czynienia z konserwatywnym zwrotem, który wskrzesza pewne elementy obecne w tradycji myśli rosyjskiej i próbuje zdefiniować Putina jako charyzmatycznego przywódcę stojącego na straży pewnych wartości i starego porządku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

eNgage... i nauka jest atrakcyjna!

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 17:00
560 tysięcy złotych otrzymali laureaci konkursu eNgage. Głównym celem tej inicjatywy jest rozwój umiejętności popularyzowania nauki przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży. - Chcemy dotrzeć do młodych ludzi, którzy rozważają co zrobić ze swoim życiem i pokazać im, że nauka jest atrakcyjna - tłumaczył Adam Zieliński z Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej. - Przygotowujemy także naukowców do tego, by jak w najatrakcyjniejszej formie przedstawiali wyniki swoich badań.
rozwiń zwiń