Jesienią 2014 roku wiodącym tematem cyklicznych koncertów Programu Strefa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie współczesne oblicze muzyki wokalnej. Głos, boski instrument, najdoskonalszy instrument dęty od zawsze jest podstawowym nośnikiem idei, informacji czy rozrywki. Choć pieśń wyrasta z muzyki ściśle popularnej jest dziś ważnym elementem muzyki poważnej, jest rozrywką, ale też dokumentem szeregu przemian społecznych, jest bezpretensjonalnym połączeniem różnych sztuk - literatury i muzyki.
"Probówka 2014" to seria 4 minicykli edukacyjno-kulturalnych odbywających się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie (od września do grudnia) - przede wszystkim w zmodernizowanych przestrzeniach budynku Laboratorium. Usytuowanie Zamku sprawia, że jest on dostępny zarówno dla prawo-, jak i lewobrzeżnej Warszawy, a bliskość Wisłostrady z jednej strony i ciągu komunikacyjnego traktu Królewskiego z drugiej umożliwia swobodny dojazd również z punktów wysuniętych daleko na północ i południe miasta. Infrastruktura i wyposażenie budynku Laboratorium gwarantuje możliwość wykorzystania wszelkich technicznych środków w celu dotarcia do współczesnego odbiorcy.
Interdyscyplinarny festiwal Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji "Rozdroże" (organizowany corocznie od 1994 r.) prezentuje najwartościowsze, nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni (lecz nieznani w Polsce) artyści z zagranicy (każdego roku z innego kraju lub regionu), których twórczość cechują: istotny przekaz duchowy, oryginalna forma oraz wysoki poziom artystyczny. Prace artystów z zagranicy konfrontowane są z dokonaniami artystów polskich działających w tym samym obszarze artystycznych poszukiwań. Wysoki poziom artystyczny i konsekwencja programowa wyróżniają "Rozdroże" na tle innych festiwali sztuk widowiskowych w Polsce.
W tym roku pokazana zostanie twórczość artystów z Francji i z Polski. Przypomniana zostanie sztuka dwóch wybitnych twórców działających na pograniczu sztuk performatywnych i wizualnych: choreografki francuskiej Maguy Marin i polskiego reżysera i plastyka Tadeusza Kantora (którego rocznica stulecia urodzin będzie obchodzona w 2015 roku) oraz prace sytuujące się w kręgu inspiracji ich sztuką. W ramach festiwalu planowane są pokazy spektakli: „Compagnie Maguy Marin”, zespołu Francois Verreta, Teatru „Cinema” z Michałowic i warszawskiego Teatru „Academia”. Wszystkie prezentowane spektakle będą światowymi bądź polskimi premierami.
Głównym celem projektu "Sztuka w akcji" jest organizacja tygodniowej serii różnorodnych zdarzeń muzyczno-performerskich: warsztatów, spotkań, performensów, prezentacji filmowych oraz koncertów. Dla tych działań znakomitą przestrzenią jest sala widowiskowa im. W. Krukowskiego Laboratorium w Zamku Ujazdowskim. Postać i dorobek artystyczny współtwórcy i wieloletniego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej ma zasadnicze znaczenia dla niniejszego pomysłu. Niezwykła osobowość i umiejętność istnienia w różnych środowiskach artystycznych sprawiła, że wielu artystów wiąże z Osobą Wojciecha Krukowskiego swoje artystyczne inspiracje. Wydarzenie rozpocznie się w pierwszą rocznicę śmierci Wojciecha Krukowskiego – 18 stycznia 2015, a zakończy tydzień później - 25 stycznia. Wśród wykonawców znajdą się artyści sztuki akcji i oraz sztuki muzycznej i wizualnej.
Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich "Basso Continuo" to interdyscyplinarny projekt muzyczny wyjątkowy głównie ze względu na oryginalność i pionierski charakter przedsięwzięcia. Jego ideą jest wykraczanie poza ramy klasycznego festiwalu muzyki poważnej, przy utrzymaniu w centrum programowym muzyki i szeroko pojętych instrumentów basowych.
Naczelną ideą przedsięwzięcia jest możliwie szeroka prezentacja muzyki, brzmień, i różnych zjawisk artystycznych związanych z basowymi instrumentami (smyczkowymi, dętymi, klawiszowymi – akustycznymi i elektronicznymi) oraz uświadomienie podstawowej funkcji najniższych głosów i instrumentów w kulturze muzycznej. Przedsięwzięcie jest planowane jako cykliczne, powtarzane co 2 lata, ale w dalszej części oferty będzie także nazywane „festiwalem”. Nazwa "Basso Continuo" (stały bas, bas generalny) nawiązuje do historycznej praktyki realizacji najniższego głosu w muzyce poważnej, w którym to głosie była zapisana harmonia całości utworu i który był zasadniczym elementem każdego utworu.
Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie/mc