Minister kultury i sztuki, reżyser teatralna i filmowa, krytyk filmowy, dyrektor artystyczna Teatru Ateneum w Warszawie, Izabella Cywińska przyznała w radiowej Dwójce, że doświadczenie, które zdobyła pracując w różnych instytucjach teatralnych, pozwala jej na dobre rozumienie problemów dotyczących teatru publicznego.
- Byłam dyrektorem w różnych sytuacjach: w teatrze powiatowym, wojewódzkim i stołecznym. Myślenie o różnych publicznościach, konieczność zrozumienia i odpowiedzenia na potrzeby tych trzech różnych grup widzów, nauczyło mnie wiele o teatrze publicznym – wspominała była minister kultury.
Izabella Cywińska podkreślała, że bardzo wiele nauczyła się podczas prowadzenia teatru w Kaliszu.
- Było to najbardziej pouczające. Dzięki temu zrozumiałam, co to znaczy publiczność, dla kogo się gra. Ci ludzie są bardzo często stęsknieni teatru, sztuki, literatury, dlatego, że mają rzadki dostęp do centrów kultury. Do mojego teatru zjeżdżała się publiczność z wielu okolicznych miasteczek i wiosek. Była ona reprezentatywna dla Polski, bardziej niż ta warszawska – podkreśliła.
Izabella Cywińska nie zgodziła się jednak z twierdzeniem, że tacy "małomiasteczkowi" miłośnicy teatru niezbyt akceptują teatralne eksperymenty. A w czym gustują? O tym posłuchaj w dźwięku.
***
Tytuł audycji: 250 lat teatru publicznego w Polsce
Prowadzenie: Maciej Nowak
Gość: Izabella Cywińska
Data emisji: 13.02.2015
Godzina emisji: 15.00
pp/mc