Sonaty Weinberga. Wiedza może przeszkadzać

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 11:00
- Akademicka praca może utrudniać intuicyjne interpretowanie muzyki - podkreślała skrzypaczka Maria Sławek, współautorka płyty "Mieczysław Weinberg - Sonatas for violin and piano".
Audio
  • O albumie "Mieczysław Weinberg - Sonatas for violin and piano" (Poranek Dwójki)
Piotr Różański i Maria Sławek na okładce płyty Mieczysław Weinberg - Sonatas for violin and piano
Piotr Różański i Maria Sławek na okładce płyty "Mieczysław Weinberg - Sonatas for violin and piano"Foto: materiały promocyjne

Nasz gość wie, o czym mówi, ponieważ ma w dorobku także pracę doktorską na temat twórczości tego samego kompozytora. Jak przyznaje, fascynacja dokonaniami Weinberga rozpoczęła się od zainteresowania wpływem systemów totalitarnych (w tym wypadku - Rosji stalinowskiej) na muzykę oraz od badania wątków żydowskich w kulturze polskiej.

Co ciekawe, zdobywająca dziś coraz większą światową popularność, muzyka Weinberga przez całe dekady nie doczekała się większego zainteresowania ani w ZSRR, ani w Polsce. Wizyta kompozytora w Warszawie lat 60. okazała się pod tym względem wyjątkowo nieprzyjemna.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Goście: Maria Sławek - skrzypaczka, Piotr Różański - pianista

Data emisji: 8.09.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

mm

Czytaj także

"Pasażerki" wiele wcieleń

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2010 14:05
Rozmowa o różnych wcieleniach słynnego dzieła Zofii Posmysz, która zainspirowała niegdyś Andrzeja Munka oraz Mieczysława Weinberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych o płycie "Bridges"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 12:46
W środowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o najnowszym albumie gorzowskiego skrzypka nagranym wraz z norweskim Helge Lien Trio.
rozwiń zwiń