Jerzy Borejsza i rozpad imperium "Czytelnika"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 09:00
- W pierwszych latach po II wojnie wydawnictwo "Czytelnik" funkcjonowało na zasadzie czwartej partii w Polsce, dlatego w 1949 je rozparcelowano - opowiadał Jerzy Wojciech Borejsza, syn założyciela wielkiej spółdzielni kulturalno-oświatowej.
Audio
  • Jerzy Wojciech Borejsza i Grzegorz P. Bąbiak o listach do Jerzego Borejszy i imperium "Czytelnika) (Poranek Dwójki)
W 1946 roku Jerzy Borejsza (L) witał powracającego do kraju Juliana Tuwima (nz. wraz z żoną Stefanią). Listy poety do prezesa Czytelnika także znalazły się w opracowaniu Na rogu Stalina i Trzech Krzyży. Listy do Jerzego Borejszy 19441952
W 1946 roku Jerzy Borejsza (L) witał powracającego do kraju Juliana Tuwima (nz. wraz z żoną Stefanią). Listy poety do prezesa "Czytelnika" także znalazły się w opracowaniu "Na rogu Stalina i Trzech Krzyży. Listy do Jerzego Borejszy 1944–1952"Foto: PAP/Bogusław Lambach

Prowadzona przez Jerzego Borejszę w latach 1944-1948 spółdzielnia "Czytelnik" funkcjonowała na zasadzie wielkiego koncernu. - 75 proc. przerobu ówczesnych drukarni to były druki "Czytelnika" - zauważał Wojciech Jerzy Borejsza. - W tym było kilkadziesiąt tytułów prasowych, z których część, jak "Przekrój" czy "Dziennik Bałtycki", przetrwało do naszych czasów - podkreślał.

Wokół "Czytelnika" ogniskowało się więc literackie życie powojennej Polski. Do Jerzego Borejszy listy pisali najwięksi polscy pisarze. Część z nich znalazła się w opracowaniu "Na rogu Stalina i Trzech Krzyży. Listy do Jerzego Borejszy 1944-1952". Co ciekawe, korespondencja ta często daleko odbiegała od spraw wydawniczych.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: Jerzy Wojciech Borejsza (historyk), Grzegorz P. Bąbiak (historyk sztuki)

Data emisji: 5.10.2015

Godzina emisji: 8.35

bch/mg

Czytaj także

Twarze Jerzego Andrzejewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:59
- Jego nieszczęście polegało na tym, że jako osoba był ciekawszy, niż jako pisarz - mówił w Dwójce krytyk, Dariusz Nowacki, który wziął udział w dyskusji na temat spuścizny autora "Popiołu i Diamentu"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niziurski rozbudzał apetyt na przygody

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 11:55
- Po lekturze jego książek miałem wrażenie, że rzeczywistość nie stoi na wysokości literatury - mówił w Dwójce Andrzej Franaszek, który wraz z gośćmi audycji "Życie na miarę literatury" analizował fenomen autora kultowych powieści dla młodzieży w czasach PRL.
rozwiń zwiń