Czarownicy i wróżbici. Z Nigerii do Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 17:49
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o niecodziennej wystawie, która prezentuje bogatą mozaikę masek, statuetek i fetyszy z Nigerii.
Audio
  • Na 13. Warszawskie Targi Sztuki zaprasza Kama Zboralska (Poranek Dwójki)
  • Z kuratorem wystawy "W służbie władców i czarowników. Sztuka Nigerii" Dariuszem Skonieczko rozmawia Katarzyna Szklarek (Poranek Dwójki)
Nigeryjscy czarownicy, wróżbici, wiedźmy korzystali ze sztuki, by kształtować pożądane zachowania społeczne, a także realizować życzenia indywidualne.
Nigeryjscy czarownicy, wróżbici, wiedźmy korzystali ze sztuki, by kształtować pożądane zachowania społeczne, a także realizować życzenia indywidualne. Foto: mat. promocyjne/Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Sztuka w Nigerii zawsze związana była z potrzebami społecznymi, widziano w niej ucieleśnienie magii, legitymację duchów otaczających świat żywych. Więcej o ekspozycji "W służbie władców i czarowników. Sztuka Nigerii" w nagraniu audycji.

W audycji także rozmowy z uczestnikami II etapu XVII Konkursu Chopinowskiego, który trwa w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Naszą Folkową Płytą Poranka jest multimedialna publikacja "Źródła muzyki Chopina. Muzyka ludowa z archiwum Polskiego Radia" wydana wspólnie przez Polskie Radio i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Na album składają się dwie płyty CD, zawierające łącznie blisko 80 archiwalnych nagrań z sześciu regionów Polski oraz ponad stustronicowa książka.

Podczas sobotniego porannego spotkania nie zabrakło naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią" i "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.


Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzenie: Anna Szewczuk

Data emisji: 10.10.2015

Godzina emisji: 6.00-10.00

asz/mm

Czytaj także

Sztuka, utopia i demokracja w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 07:55
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy m.in. o wystawie "Krzysztof Wodiczko. Na rzecz domeny publicznej" w Muzeum Sztuki w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojtek Mazolewski: Kolumbijczycy odlecieli razem z nami

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 10:19
- Dla Kolumbijczyków nasza muzyka jest absolutnym szokiem. W ich muzyce wszystko się buja, a nasze granie, w którym brak oficjalnej taneczności, nie powinno ich zdaniem działać - mówi lider Pink Freud o zagranicznych koncertach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Made in Polin". Avi Avital zagra w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 09:00
W związku z czterodniowym świętowaniem 1. rocznicy otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich gośćmi Dwójki byli Kajetan Prochyra z tej placówki i legenda mandoliny Avi Avital.
rozwiń zwiń