Polak-szpieg z kart powieści Verne'a i Kiplinga

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 17:00
Max Cegielski i Mikołaj Długosz zapraszają w podróż śladami Bronisława Grąbczewskiego - słynnego podróżnika, który zaciągnął się do służby w carskiej armii...
Audio
  • Grąbczewski. Polak, który został rosyjskim szpiegiem (Poranek Dwójki)
  • Grzegorz Jankowicz o tegorocznej odsłonie Festiwalu Conrada (Poranek Dwójki)
Karykatura przedstawiająca afgańskiego emira Sher Aliego pomiędzy niedźwiedziem (Rosja) i lwem (Wielka Brytania).  W latach 80. XIX wieku Bronisław Grąbczewski stał się jednym z najważniejszych uczestników Wielkiej Gry, czyli szpiegowskiej rywalizacji Rosji i Wielkiej Brytanii na terenach Azji Środkowej
Karykatura przedstawiająca afgańskiego emira Sher Aliego pomiędzy niedźwiedziem (Rosja) i lwem (Wielka Brytania). W latach 80. XIX wieku Bronisław Grąbczewski stał się jednym z najważniejszych uczestników Wielkiej Gry, czyli szpiegowskiej rywalizacji Rosji i Wielkiej Brytanii na terenach Azji ŚrodkowejFoto: domena publiczna (wikimedia)

Jako szpieg Grąbczewski trafił nawet na karty powieści Juliusza Verne'a i Rudyarda Kiplinga - sam wolał się jednak przedstawiać jako odkrywca i badacz.

Max Cegielski wraz z fotografem Mikołajem Długoszem wyruszyli szlakiem Grąbczewskiego, chcąc rozszyfrować przynajmniej niektóre z jego zagadek oraz zobaczyć, jak dziś wygląda życie w opisywanych przez niego miejscach. Ze Żmudzi, gdzie Grąbczewski się urodził, przejechali przez Rosję, Uzbekistan aż po Pamir, zwany za jego czasów Dachem Świata. Wynikiem tej podróży jest książka "Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata", która właśnie ukazuje się wspólnym nakładem wydawnictwa Karakter i Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

W programie dowiedzieliśmy się także, co czeka nas w tym roku na Festiwalu Conrada (od 19 do 25 października). Już po raz siódmy do Krakowa zjeżdżają się goście z zagranicy i z Polski, by uczestniczyć w corocznym święcie literatury powstającej w różnych zakątkach globu, zakorzenionej w różnych kulturach i wyrastającej z odmiennych doświadczeń. O tegorocznej odsłonie festiwalu opowiadał jego dyrektor programowy Grzegorz Jankowicz.​

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Data emisji: 19.10.2015

Godzina emisji: 6.00

mm/bch/mc

Czytaj także

Kazimierz Pułaski. Bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 05:35
Na ołtarzu wolności dwu narodów złożył dwie ofiary – swój majątek i swoje życie. 11 października 1779 roku zmarł Kazimierz Pułaski, jeden z dowódców konfederacji barskiej, bohater walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agentki wywiadu. Seksowne i niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015 18:43
- Pierwsze, które znamy, wywodzą się ze środowiska kobiet lekkich obyczajów. Fenicjanie werbowali do działań w charakterze szpiegów panie, które pracowały w portach i w domach publicznych na ważnych szlakach handlowych - opowiadała w Dwójce pisarka Ula Ryciak.
rozwiń zwiń