8 października 1777 roku pod Saratogą zakończyła się seria starć między wojskami amerykańskimi a brytyjskimi, które były punktem zwrotnym w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Brytyjski atak
Latem 1777 roku 10-tysięczna armia brytyjska pod dowództwem generała Johna Burgoyne'a zaatakowała z Kanady na południe w celu zdobycia miasta Albany nad rzeką Hudson w stanie Nowy Jork. Miało to doprowadzić do opanowania doliny rzeki i przecięcia kolonii amerykańskich na pół.
Wojska amerykańskie otoczyły Brytyjczyków dopiero 17 września 1777 pod Saratogą. Próba wydostania się z pułapki zakończyła się klęską. Wykończona armia brytyjska poddała się miesiąc później.
Kto stoi za sukcesem bitwy?
W bitwie pod Saratogą wielkie zasługi miał Tadeusz Kościuszko, który do Stanów przyjechał w sierpniu 1776 roku i pracował jako inżynier armii amerykańskiej.
– Był taki genialny generał Benedict Arnold, który okazał się później zdrajcą, ale wszyscy amerykańscy historycy mówią, że ta bitwa była wygrana dzięki niemu – zaznaczał Alex Starożyński. – Ja znalazłem pamiętniki i listy kilku oficerów rewolucji amerykańskiej i oni wszyscy twierdzili, że wygraliśmy dzięki Kościuszce.
50:43 Książę chłopów - Tadeusz Kościuszko.mp3 Legenda Tadeusza Kościuszki w Stanach Zjednoczonych – rozmawiają dziennikarze Alex Starożyński i Michał Montowski, audycja z cyklu "Sezon na Dwójkę". (PR, 24.05.2011)
Polski generał rozpoznał topografię terenu oraz możliwości jednej i drugiej strony, co było pierwszym krokiem do zwycięstwa.
Później wyrazem uznania dla jego umiejętności inżynierskich i logistycznych było powierzenie mu zaprojektowania fortyfikacji w West Point. Fort był najważniejszą pozycją obronną na całym kontynencie północnoamerykańskim. Wzgórza nad rzeką Hudson pozwoliły armii amerykańskiej na całkowitą kontrolę nad ruchem po rzece w czasie rewolucji amerykańskiej. Do dziś w West Point stoi pomnik gen. Tadeusza Kościuszki.
Posłuchaj audycji o amerykańskich losach polskiego generała.
mb