"Opowieści Trzech Pomarańczy", "Jak ptaszki studiowały Torę", "Eonin w krainie syren" oraz "Bajka o rybaku Urashima" to tylko niektóre z opowieści, które zabrzmią już niedługo w Warszawie. Źródłem przekazywanych historii jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie, zainspirowane tradycją, choć wpisujące się w kontekst współczesności. Opowiadanie stanowi bowiem atrakcyjną formułę poznawania innych kultur i jest powszechnie zrozumiałym językiem dialogu międzykulturowego. Spotkania w ramach festiwalu będą widowiskami narracyjnymi, nawiązującymi do tradycji starożytnego sympozjonu, gdzie opowieści harmonijnie współistnieją z dyskursem naukowym, muzyką, elementami uczty. O festiwalu opowiedzą po 9.30 nasi goście - członkowie grupy Studnia O: Gosia Litwinowicz i Jarek Kaczmarek.
Poznamy też najlepsze książki historyczne roku i porozmawiamy z ich autorami. W konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio i Telewizję Polską nagrody co roku przypadają najlepszym książkom naukowym poświęconym dziejom Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepszym książkom popularnonaukowym poświęconym historii Polski w XX wieku. Nagrody przyznawane są przez jury złożone z historyków oraz czytelników, którzy najlepsze publikacje wybierali w głosowaniu internetowym. Na relację z gali przyznania nagród zapraszamy około godziny 8.30.
Z kolei po godzinie 7.45 spotkamy się z Marcinem Brzezińskim, autorem książki "Pasja Michała. Życie i męczeńska śmierć ojca Michała Czartoryskiego". Ojciec Michał Czartoryski, wychowywany w arystokratycznej rodzinie, ostatecznie wybrał życie w habicie dominikańskim. Współczesny męczennik, wliczony w poczet błogosławionych, żołnierz, kapelan Powstańców Warszawskich, absolwent architektury, kierownik budowy klasztoru na Służewie, wciąż zmagał się z własnymi słabościami i tego samego wymagał od innych.
Naszą Folkową Płytą Poranka będą "Mazurki niepojęte" Kapeli Maliszów, czyli Jana Malisza i dwójki jego dzieci - Zuzanny oraz Kacpra. W swojej twórczości zespół inspiruje się tradycyjną muzyką regionu. Ale oprócz odtwarzania starych melodii artyści tworzą własne utwory, w których starannie łączą polski charakter z wypracowanym przez siebie stylem. Klimat ich nagrań to w dużej mierze zasługa własnoręcznie tworzonych, nietypowych instrumentów.
Podczas sobotniego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią" i "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.
Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl
***
Na audycję "Poranek Dwójki" - w sobotę (14.11) w godz. 6.00-10.00 - zaprasza Piotr Kędziorek.
mm/kul