Tradycja i przekraczanie granic. Spotkanie z zespołem Same Suki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 20:11
Zapraszamy na rozmowę z członkiniami zespołu, którego nazwa związana jest z suką biłgorajską - staropolskim instrumentem smyczkowym.
Audio
  • Z Magdaleną Wieczorek-Duchewicz i Heleną Matuszewską z zespołu Same Suki rozmawia Piotr Kędziorek (Poranek Dwójki)
Występ zespołu Same Suki na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja, maj 2012 r.
Występ zespołu Same Suki na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja", maj 2012 r.Foto: Wojciech Adam Jurzyk/PR

Same Suki to rewolucyjna kobieca formacja folkowa grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową; muzykę kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym, co tu i teraz. Zespół wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne, takie jak suka biłgorajska, fidel płocka, cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki czy wiolonczela.

Zespół ma na swoim koncie kilka nagród na najważniejszych festiwalach folkowych w Polsce, m.in. nagrodę specjalną w konkursie Polskiego Radia Nowa Tradycja (czyli sesje nagraniowe w studiu radiowym) ufundowaną przez Program 2 PR.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: Magdalena Wieczorek-Duchewicz, Helena Matuszewska (zespół Same Suki)

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

jp

Czytaj także

Odzyskane brzmienia suki biłgorajskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 22:44
W kolejnym koncercie z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" w Studiu im. Władysława Szpilmana dźwięki suki biłgorajskiej zaprezentowali jej rekonstruktorzy Maria Pomianowska oraz Zbigniew i Krzysztof Butrynowie.
rozwiń zwiń