Dziesiąta Muza i wolność we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 10:00
W stolicy Dolnego Śląska rozpoczyna się przegląd filmowy "Świat bez wolności". O festiwalu i najlepszych filmach opowiadał w "Poranku Dwójki" historyk prof. Jerzy Eisler.
Audio
  • Prof. Jerzy Eisler o przeglądzie filmowym "Świat bez wolności" (Poranek Dwójki)
  • Paweł Kaczmarczyk o swojej płycie "Vars&Kaper DeconstructiON" (Poranek Dwójki)
  • Koncert charytatywny dla śpiewaka Jacka Janiszewskiego (Poranek Dwójki)
  • Paweł Passini o biblijnej Księdze Jonasza (Poranek Dwójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Flickr/CC BY-SA 2.0

Trzynaście filmów, których tematem jest dążenie do wolności w systemach totalitarnych, to różne portrety życia w utopii, demokracji ludowej i wszelkich formach reżimu. W programie znajdziemy: "Fahrenheit 451" François Truffauta, "Brazil" Terry'ego Gilliama, produkcję "Niepochowany" - poświęconą komunistycznemu politykowi węgierskiemu Imre Nagyowi - czy czeskie "Skowronki na uwięzi" na podstawie zbioru opowiadań Bohumila Hrabala.

Jak kino mówiło i mówi o wolności? O tym w Dwójce opowiadał prof. Jerzy Eisler.

W audycji rozmawialiśmy ponadto też o korzeniach polskiego jazzu, głęboko tkwiących w muzyce filmowej dwóch wielkich kompozytorów - Warsa i Kapera, którym najnowszą płytę poświęcił Paweł Kaczmarczyk, oraz przyjrzeliśmy się również postaci śpiewaka Jacka Janiszewskiego, któremu w najbliższą sobotę poświęcimy koncert charytatywny w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Spotkaliśmy się także z reżyserem teatralnym Pawłem Passinim, który po raz ostatni w tym tyoghodniu zdradził nam, co zafascynowało go w kulturze.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Data emisji: 3.06.2016

Godzina emisji: 6.00

mm/mc

Czytaj także

Marcel Łoziński: dzięki cenzurze filmy były lepsze

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 12:25
Marcel Łoziński pracuje jako dokumentalista już ponad 40 lat, a teraz otrzyma nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości. - Gdybyśmy w PRL mieli pełną swobodę jak nasi koledzy na Zachodzie, walilibyśmy w system i dziś te filmy byłyby martwe - mówi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kieślowski uczył się życia sam, robiąc filmy"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 12:00
To wypowiedź amerykańskiej badaczki twórczości polskiego reżysera - Annette Insdorf, którą przypomniał dokumentalista Krzysztof Wierzbicki. Krzysztofa Kieślowskiego wspominaliśmy w związku z przypadającą 13 marca 20. rocznicą jego śmierci.
rozwiń zwiń