O powieściowych obrazach polskiej stolicy rozmawialiśmy w dniu przyznania najbardziej związanego z nią wyróżnienia - Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Zastanawialiśmy się, jak często dziś Warszawa pojawia się na kartach polskiej prozy i czy istnieją godni następcy Prusa, Tyrmanda, Białoszewskiego i Nowakowskiego.
– Gdy przyglądam się obrazowi Warszawy w literaturze współczesnej, widzę tam więcej pisania z perspektywy kilkudziesięciu lat. To wszystko jest ucukrowane. Wydaje mi się, że literatura powieściowa nie nadąża za światem, w którym żyjemy – stwierdził Paweł Dunin-Wąsowicz. Jego zdaniem ostatnie prawdziwe prozy o stolicy powstały wiele lat temu.
To spojrzenie w przeszłość obecne jest także w literaturze klasy C, której krytyk jest namiętnym czytelnikiem. Horrory chętnie eksplorują najbardziej "fantazjogenne" części Warszawy, w której spotkać można nie tylko duchy, lecz także 30-metrowego Bazyliszka, żyjącego w podziemiach okupowanego miasta...
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzi: Piotr Kofta
Goście: Antoni Libera (pisarz, tłumacz, krytyk literacki), Paweł Dunin-Wąsowicz (krytyk literacki, wydawca, redaktor naczelny miesięcznika "Lampa")
Data emisji: 27.04.2016
Godzina emisji: 18.00
mc/bch