Ludowa Europa. Od Kolbuszowej do Estonii

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 21:03
W "Poranku Dwójki" cofniemy się w czasie do wspomnień o dawnej wsi, a także zajrzymy do Estonii i przeniesiemy się do Krakowa.
Skansen w Kolbuszowej
Skansen w KolbuszowejFoto: Przykuta, lic. CC / wikipedia

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej już w niedzielę w ramach kolejnego wydarzenia cyklu "Co niedzielę w zagrodzie", zaprasza na warsztaty z plecionkarzami, malarzami, garncarzami i bibułkarzami. O tym po 9.30. Chwilę wcześniej zajrzymy do Krakowa, żeby sprawdzić, co dzieje się na Światowych Dniach Młodzieży. Z kolei po 8.30 przeniesiemy się do estońskiego Viljandi, gdzie trwa właśnie Festiwal Folkowy Euroradia.

Folkową Płytą Poranka będzie debiutancki album "Wiano" zespołu Sutari. Artystki przeprowadzają słuchacza przez różne przestrzenie dźwiękowe życia codziennego, zarówno intymnego, bliskiego, dziejącego się za zamkniętymi drzwiami, jak i utkanego z radosnej krzątaniny i spotkań w większym gronie. Śpiewają w lesie, nad wodą, w kuchni, w łazience, na ganku, przygrywając na potańcówce czy też robiąc ciasto. Płyta zawiera bowiem zarówno materiał śpiewany a cappella, jak i z towarzyszeniem instrumentów tradycyjnych, takich jak basetla, bęben obręczowy, skrzypce, czy "domowych" jak tarka, mikser kuchenny i deska do krojenia.

Podczas sobotniego porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią" i "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

***

Na"Poranek Dwójki" zapraszamy w sobotę (30.07) w godz. 6.00-10.00. Program poprowadzi Piotr Kędziorek.

mc

 

Czytaj także

Festiwal Folkowy Euroradia w Estonii. Dwójka obecna

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 13:30
Tegoroczny Festiwal EBU odbywa się we współpracy z Viljandi Folk Music Festival. Polskie Radio reprezentuje zespół Sutari oraz dziennikarz Programu 2 Kuba Borysiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męskie śpiewanie po obu stronach granicy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 15:54
– Śpiewam pieśni dawnej zachodniej Grodzieńszczyzny, terenu podzielonego dziś na Białoruś i na Polskę – mówił Marcin Lićwinko z Rogożynka, jeden z laureatów tegorocznego festiwalu w Kazimierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa czyta Wiecha i tańczy foxtrota

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 16:10
- Tematy miejskie budzą duże zainteresowanie wśród mieszkańców stolicy, nawet tych flancowanych, czyli przyjezdnych - mówiła w Dwójce Joanna Remiszewska współorganizatorka wydarzenia "Anawawa. Folklor warszawski dawniej i dziś".
rozwiń zwiń