Tym, co łączy ich sztukę, jest oddolna kontestacja systemów politycznych i estetycznych i łamanie społecznych tabu. Punktem wyjścia dla wystawy, trwającej od 1 kwietnia do 30 września, są prace artystów krytycznych, działających poza obiegiem instytucjonalnym, prezentowanych na wystawie "Po co wojny są na świecie" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wiosną 2016 roku. Jej śląska kontynuacja jest spojrzeniem na sztukę protestu przez pryzmat ich zakorzenienia w etosie kultury alternatywnej.
Gościem audycji była także Elżbieta Penderecka, działaczka kulturalna i dyrektor generalna rozpoczynającej się 2 kwietnia 21. odsłony Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Słynne wydarzenie muzyczne po raz pierwszy zagościło w kalendarzu melomanów w 1997 roku, czyli roku upamiętniającym 170. rocznicę śmierci twórcy "Fidelia" i "IX Symfonii". Rangę festiwalu doceniło Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Gent, przyjmując go do grona swych członków w październiku 2001 roku.
Ponadto rozmawialiśmy z perkusistą Gniewomirem Tomczykiem. Artysta wydał album "Event Horizon", którego stylistykę można określić jako jazz/electronic. Kompozycje, jakie słyszymy na płycie, to rozbudowane, progresywne dzieła zahaczające o takie gatunki muzyczne jak: jazz, avant-jazz, drum'n'bass, dub, ambient.
Ostatnią rekomendację kulturalną przestawiła Wiktoria Gorodeckaja, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzi: Tomasz Obertyn
Data emisji: 31.03.2017
Godzina emisji: 6.00-9.00
mz/mc