"Czas barbarzyńców". Rzym upada na naszych oczach

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 11:00
– Spektakl jest próbą obserwacji momentu, w którym demokracja liberalna ustępuje miejsca populizmowi – mówił Jarosław Tumidajski o swoim spektaklu w Teatrze Współczesnym w Warszawie.
Audio
  • "Czas barbarzyńców". Rzym upada na naszych oczach (Poranek Dwójki)

Jak czytamy na stronie teatru, "Czas barbarzyńców" według sztuki Dona Taylora (polska prapremiera w sobotę 29 kwietnia) to "przypowieść o słabnącej demokracji liberalnej w Imperium Rzymskim". Twórcy spektaklu nie ukrywają, że odnosi się on wprost do współczesnych zjawisk w światowej polityce. – Barbarzyńcy to populiści, którzy, dochodząc do władzy, mają coś do zaoferowania szerokim masom, na dłuższą metę wydaje mi się to jednak niebezpieczne – powiedział Jarosław Tumidajski.

Reżyser i odtwórczyni jednej z głównych ról Katarzyna Dąbrowska mówili też o tym, czy Don Taylor w swojej sztuce diagnozuje przyczyny kryzysu i wskazuje źródła sukcesu populistów, a także czy daje radę, jak uzdrowić tę sytuację.

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: Jarosław Tumidajski (reżyser) i Katarzyna Dąbrowska (aktorka)

Data emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/bch

Czytaj także

Od euforii do smutku, czyli teatr warszawski po wojnie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 11:00
- Gdy Warszawa została wyzwolona spod okupacji niemieckiej, artyści powrócili tutaj bardzo szybko. Wielu miało możliwość, by osiedlić się w Łodzi lub innych mniej zniszczonych miastach, ale oni uważali, że to stolica jest ich miejscem i właśnie tutaj chcą być – powiedział dziennikarz Dwójki Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Puppenhaus". Kolaboracja i zdrada w TR Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 10:45
- Jedną z bohaterek spektaklu jest grana przez Agnieszkę Żulewską przedwojenna aktorka Maria Malicka. To paradoks, ale jej teatr mieścił się przy ul. Marszałkowskiej 8, czyli w miejscu dzisiejszego TR Warszawa – powiedział w Dwójce reżyser Jędrzej Piaskowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Gieleta: energię teatru znalazłem za granicą

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 19:00
- Teatr kojarzył mi się zawsze z czymś niezwykle radosnym i intelektualnie frapującym. Tego rodzaju energii nie mogłem niestety znaleźć podczas studiów teatralnych w Polsce - powiedział reżyser teatralny i operowy.
rozwiń zwiń