"Dla żeglowania bezpiecznego". Patroni od wodnych spraw

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 11:40
W sobotnim "Poranku Dwójki" przenieśliśmy się do Torunia, gdzie w Muzeum Etnograficznym otwiera się szczególna wystawa.
Audio
  • Artur Trapszyc o ekspozycji "Dla żeglowania bezpiecznego" w Muzeum Etnograficznym w Toruniu (Poranek Dwójki)
  • Arkadiusz Głogowski opowiada o spektaklu "Postrzyżyny Siemowita" (Poranek Dwójki)
Fragm. plakatu wystawy Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu (wernisaż: 24.06.2017)
Fragm. plakatu wystawy "Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych" w Muzeum Etnograficznym w Toruniu (wernisaż: 24.06.2017)Foto: mat. prom.

Na ekspozycji "Dla żeglowania bezpiecznego" związanej z Rokiem Rzeki Wisły zaprezentowany zostanie temat religijności żeglarzy, sterników, flisaków, oryli i rybaków, czyli ludzi pracujących na rzece, szczególnie narażonych na wiele niebezpieczeństw i utonięcie. Toruńska wystawa przedstawi kult świętych patronów, ale też pracę „wodnych ludzi”, a w tle ukażą się panoramy nadwiślańskich miast na szlaku Wisły, od miasta Strumień, po Gdańsk. Kurator wystawy Artur Trapszyc był naszym gościem po godz. 9.30.

Po godz. 8.30 natomiast spotkaliśmy się z Arkadiuszem Głogowskim z Teatru Grot, który w ramach imprezy plenerowej "Chata Warsa i Sawy" wystawi w Warszawie (24.06) spektakl "Postrzyżyny Siemowita" inspirowany jedną z najbardziej znanych legend polskich.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Data emisji: 24.06.2017

Godzina emisji: 6.00-9.00

jp/mz

Czytaj także

Andrzej Bieńkowski: są tu pieśni ze wsi, gdzie kołchozowy diabeł mówi dobranoc

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 14:00
- Wiele lat na Ukrainie nauczyło mnie praktyki terenowej: jak pytać?, o co pytać? No i jako taki wesołek pojechałem na Białoruś, gdzie się okazało, że moja strategia tu kompletnie nie działa... - o swoich terenowych nagraniach na Polesiu, zebranych na płycie "Białoruś. Śpiewy obrzędowe. Śpiewy z kołchozów", opowiadał Andrzej Bieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Bałdyga: tkam wzory takie, jak kiedyś

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:12
- Dawniej panie miały opracowany jeden wzór nałożony na osnowę i tkały go przez wiele lat. Ja mogę sobie odtworzyć każdy jeden wzór z tkanin dawnych, ale mogę sobie też ułożyć własny - mówiła w Dwójce kurpiowska tkaczka, laureatka tegorocznej nagrody Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń