Dobrosław Kot wraz z Michałem Pawłem Markowskim rozbierają mit na czynniki pierwsze. Zastanawiają się nad tym, czy każda opowieść jest mitotwórcza. Czy mity wynikają z natury czy kultury? Jakie opowieści tworzą rdzeń naszej kultury? Czy mity krążą w naszej krwi od zawsze, czy może musimy przejść specjalny trening, żeby je zrozumieć, pojąć i być ich uczestnikami? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy także w "Poranku Dwójki".
Ponadto w audycji zajrzeliśmy do Budy Ruskiej nad Czarną Hańczą, gdzie od 11 sierpnia trwa festiwal literacki, a w nim spotkania z pisarzami, pokazy slajdów, filmów, dyskusje, kiermasz książek.
Z kolei w Krakowie 14 sierpnia rozpoczyna się Festiwal Muzyki Niezwykłej. To wydarzenie towarzyszące warsztatom muzycznym, w których udział biorą miłośnicy muzyki sakralnej. Podczas pięciu wieczorów melomani będą mieli okazję usłyszeć między innymi: zespół Alamire, belgijską grupę Graindealavoix czy Divnę Ljubojević z Serbii. O tym, jaka jest muzyka "niezwykła", opowiedzieli nam dr Dominik Jurczak - dominikanin i prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, Łukasz Serwiński - dyrektor artystyczny festiwalu oraz Marcin Wasilewski-Kruk - wieloletni wokalista Capelli Cracoviensis.
Na koniec rekomendacje kulturalne. W tym tygodniu słuchamy, co ma nam do polecenia Janusz Opryński - współzałożyciel i reżyser Teatru Provisorium, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne, dyrektor programowy lubelskiego Centrum Kultury.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzi: Paweł Siwek
Data emisji: 14.08.2017
Godzina emisji: 6.00-9.00
bch/mg