"Rzemiosło 2.0 to coś więcej niż moda"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:33
Współczesne rzemiosło to nie tylko tradycja, czy atrakcja turystyczna. To kawałek życia, które nas otacza a rzemieślnik to współautor rzeczy nietuzinkowych - mówiła w Dwójce Katarzyna Piszczkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Audio
  • O roli rzemiosła w kulturze współczesnej (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com

Krakowskie muzeum prowadzi internetową platformę "Rzemiosło 2.0" adresowaną do osób poszukujących przedmiotów wyjątkowych, partnerów potrafiących je wytworzyć oraz do dizajnerów potrzebujących wykonawców prototypów swoich projektów.

- W świecie ujednoliconych produktów, potencjał firm wytwarzających rzeczy nieseryjne i na konkretne zamówienie jest wartością nie do przecenienia - stwierdziła Katarzyna Piszczkiewicz zauważając, że współczesny odbiorca na ogół dopasowuje się do gotowego towaru jako jego konsument. - Mechanizm ten ogranicza kulturę uczestnictwa natomiast relacja rzemieślnik-odbiorca jest radykalnie odmienna. Zakłada dialog, jest kulturotwórcza - dodała.

Gość audycji przekonywała, że dzisiejsi rzemieślnicy to nie tylko rękodzielnicy, przedstawiciele tzw. ginących zawodów czy producenci pamiątek cepeliowskich. - To zawodowcy dysponujący wąsko wyspecjalizowaną wiedzą i zaawansowaną praktyką, będący wymarzonym partnerem przedsięwzięć dizajnerskich i aranżacyjnych. Dzisiejsze rzemiosło to coś więcej niż moda a aktywność jego przedstawicieli może mieć istotny wpływ na nasz krajobraz kulturowy - powiedziała Katarzyna Piszczkiewicz.

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Katarzyna Piszczkiewicz (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)

Data emisji: 13.01.2018

Godzina emisji: 9.27

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Poranek Dwójki".

mko/bch

Czytaj także

Kapela Lipców i czar dawnych zabaw

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 15:30
Harmonia, skrzypce i barabany, czyli bębenki - bez tych instrumentów nie można sobie wyobrazić wiejskiej potańcówki. - Wygrałem grubo ponad 1000 wesel - wspominał akordeonista Tadeusz Lipiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kocham to miasto za skromność". Wędrówki po wielokulturowym Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 17:59
- Lublin ma jeszcze wiele do odkrycia zarówna dla mieszkańców, jak i dla osób przyjezdnych - podkreślał Bartłomiej Wąsik, jeden z gości lubelskiej odsłony audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Prusinowski. Chochoł multiinstrumentalista

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 13:00
– To wyzwanie, ale także niezwykła postać, niezwykły obraz i niezwykłe słowa – mówił muzyk, który podczas Narodowego Czytania "Wesela" Wyspiańskiego w Ogrodzie Saskim wcielił się w postać Chochoła.
rozwiń zwiń