"Oto sztuka polskiego plakatu". 1724 powodów do dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 10:30
- To nie jest album, w którym można sobie przejrzeć ilustracje w dowolnym szyku, bo są ładne. Tu najważniejszy jest dobór i kolejność - te elementy mówią czasem o wiele więcej niż sąsiadujący tekst - powiedziała prof. Dorota Folga-Januszewska, współautorka książki przedstawiającej dzieje polskiej tradycji graficznej.
Audio
  • Rozmowa z prof. Dorotą Folgą-Januszewską, współautorką książki "Oto sztuka polskiego plakatu" (Poranek Dwójki)

Goszcząca w Dwójce profesor Akademii Sztuk Pięknych opowiadała m.in. o tym, jak przygotować publikację, która na ponad 400 stronach prezentuje 1724 ilustracji.

- Tekst książki i wybor ilustracji oddałam do wydawnictwa w 2013 roku. Następne lata to było zmaganie się z przepisami prawa autorskiego – książka zawiera wiele prac, które figurują w zagranicznych zbiorach - w Paryżu, Lwowie i Chicago. W publikacji jest też trochę prac gwiazd, które kiedyś bardzo mocno świeciły, ale a zbiegiem lat straciły blask – dodała prof. Dorota Folga-Januszewska, której album przedstawia dzieje plakatu od pierwszych ośrodków drukarskich w Krakowie XVI wieku, narodzin grafiki artystycznej w XVII i XVIII wieku, aż do polskiej szkoły plakatu w drugiej połowie tegoż stulecia, solidarnościowego affiche brut następnego pokolenia i w końcu rozkwitu młodego, poetyckiego i anarchizującego plakatu przełomu XX i XXI wieku oraz początku XXI wieku. Publikacja ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Bosz.

Jak wyglądał proces budowania języka komunikacji wizualnej w Polsce i jak postrzegany jest polski plakat za granicą? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: prof. Dorota Folga-Januszewska (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)

Data emisji: 16.01.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/kd


Zobacz więcej na temat: Paweł Siwek plakat grafika
Czytaj także

Agnieszka Osiecka: tylko pisaniem umiem się utulić

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 11:36
- Pisanie spełnia taką funkcję, jakbym sama siebie głaskała po głowie - mówiła w archiwalnym radiowym nagraniu znakomita poetka i autorka piosenek. 7 marca przypada 20. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń