Krakowskie muzeum prowadzi internetową platformę "Rzemiosło 2.0" adresowaną do osób poszukujących przedmiotów wyjątkowych, partnerów potrafiących je wytworzyć oraz do dizajnerów potrzebujących wykonawców prototypów swoich projektów.
- W świecie ujednoliconych produktów, potencjał firm wytwarzających rzeczy nieseryjne i na konkretne zamówienie jest wartością nie do przecenienia - stwierdziła Katarzyna Piszczkiewicz zauważając, że współczesny odbiorca na ogół dopasowuje się do gotowego towaru jako jego konsument. - Mechanizm ten ogranicza kulturę uczestnictwa natomiast relacja rzemieślnik-odbiorca jest radykalnie odmienna. Zakłada dialog, jest kulturotwórcza - dodała.
Gość audycji przekonywała, że dzisiejsi rzemieślnicy to nie tylko rękodzielnicy, przedstawiciele tzw. ginących zawodów czy producenci pamiątek cepeliowskich. - To zawodowcy dysponujący wąsko wyspecjalizowaną wiedzą i zaawansowaną praktyką, będący wymarzonym partnerem przedsięwzięć dizajnerskich i aranżacyjnych. Dzisiejsze rzemiosło to coś więcej niż moda a aktywność jego przedstawicieli może mieć istotny wpływ na nasz krajobraz kulturowy - powiedziała Katarzyna Piszczkiewicz.
***
Rozmawiał: Piotr Kędziorek
Gość: Katarzyna Piszczkiewicz (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)
Data emisji: 13.01.2018
Godzina emisji: 9.27
Rozmowa została wyemitowana w audycji "Poranek Dwójki".
mko/bch