Muzyka mniejszości zamieszkujących Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 15:57
W "Poranku Dwójki" zaprosimy na pierwszy festiwal Muzyka Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczpospolitej, który rozpocznie się 1 czerwca w warszawskim klubie Hybrydy.
Na inaugurację festiwalu wystąpi Karolina Cicha, która zaprezentuje muzykę tatarską
Na inaugurację festiwalu wystąpi Karolina Cicha, która zaprezentuje muzykę tatarskąFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W ramach festiwalu zaprezentowana zostanie kultura różnych mniejszości zamieszkujących Polskę - żydowskiej, tatarskiej, ormiańskiej, romskiej, litewskiej, białoruskiej, ukraińskiej, łemkowskiej, kaszubskiej, mazowiecko-kurpiowskiej i greckiej. Każda z nich zaprezentuje wyjątkowych i emblematycznych artystów dla kultury muzycznej danej mniejszości. Wśród artystów usłyszymy takie zespoły jak Kapela ze Wsi Warszawa, Bester Quartet, DAGADANA, Karolina Cicha, Kaszebe czy MILO Ensemble. O festiwalu o 9.25 opowie nam jego twórca, muzyk multiinstrumentalista Milo Kurtis.

Chwilę później o 9.40, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku", Wojciech Ossowski opowie  o kolejnych najważniejszych twórcach, nurtach, stylach i gatunkach muzyki tradycyjnej w Polsce.

O 8.50 w "Abecadle etnografa" posłuchamy opowieści prof. Barbary Ogrodowskiej o Zielonych Świątkach.

Wcześniej, o 8.20 spotkamy się z Krzysztofem Gorczycą, który opowie nam o IV Festiwalu im. Anny Malec w Jędrzejówce, w ramach którego odbędzie się konkurs dla śpiewaków i zespołów śpiewaczych, kapel i instrumentalistów z Roztocza Gorajskiego, a także koncert pieśni Anny Malec i potańcówka.

O 8.00 swoją rekomendacją kulturalną podzieli się z Państwem pisarz i publicysta, Zygmunt Miłoszewski.

Z kolei 7.50 zajrzymy do Wrocławia, gdzie właśnie otwiera się wystawa "Wesela 21" podsumowująca pięcioletnie badania współczesnego weselnego rytuału. Narrację ekspozycji tworzą relacje uczestników i świadków wydarzeń, materiały filmowe, dźwiękowe i fotograficzne, a także dowody rzeczowe z miejsca zdarzenia – przedmioty pozyskane od par uczestniczących w badaniach.

Naszymi Płytami Poranka będą dwa albumy - "Osty" zespołu Sutari oraz "Projekt Kolberg" duetu InFidelis.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", "Rekomendacji kulturalnych", "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

***

Na "Poranek Dwójki" w sobotę (19.05) w godzinach 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

bch/mko


Zobacz więcej na temat: folklor muzyka ludowa
Czytaj także

Niepewny los muzyki z południowej Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 15:42
- Młodzież jest teraz zainteresowana laptopami i telefonami komórkowymi, nasza muzyka odchodzi w niepamięć - o zanikających tradycjach muzycznych z okolic Ostrzeszowa opowiadał w Dwójce Lech Owczarek, śpiewak z Doruchowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Kikla o kulturze spiskich górali

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:09
- Jeszcze na początku XX wieku nasza kultura stała wyżej niż kultura podhalańska, teraz to się przewróciło na drugą stronę - mówił w Dwójce Marian Kikla multiinstrumentalista, kierownik zespołu "Ciardasie" z Czarnej Góry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polsko-litewski patchwork na płycie Babadag

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:14
- Każda z piosenek na tej płycie nosi w sobie fragment melodii lub tekstu z tradycyjnych sutartines litewskich - mówiła w Dwójce Ola Bilińska, liderka grupy Babadag, która nagrywa swoją płytę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń