Leon Tarasewicz i żółć mistyczna Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 15:23
Gościem "Poranka Dwójki" będzie malarz Leon Tarasewicz, z którym porozmawiamy o jego najnowszej wystawie w Galerii Foksal, inspirowanej wizytą artysty w Jerozolimie.
Leon Tarasewicz
Leon TarasewiczFoto: PAP/Aleksander Koźmiński

szermierka_chwistek_1200.jpg
Formiści. Miks nowoczesności z góralszczyzną

Kompozycja wypełniająca całą przestrzeń galerii składa się z pulsujących, jednokolorowych żółtych świateł. Psychologowie wskazują na wiele pozytywnych cech obcowania z kolorem bliskim słońcu, utożsamianym z latem i zabawą, ale zwracają też uwagę, że nadmiar żółtego i różne jego odcienie mogą wzbudzać napięcie i irytację. Kolor żółty obecny w pejzażu Jerozolimy ma dla Tarasewicza znaczenie metafory. To, jak stwierdza w wywiadzie, "żółć mistyczna, z czasem pulsującym przez tyle stuleci" – czytamy w nocie organizatorów wystawy artysty, z którym spotkamy się o 8.10.

Ponadto w audycji odwiedzimy oświęcimski Ratusz, gdzie za dwa tygodnie zostanie uroczyście otworzony nowy oddział Muzeum Zamek. Ekspozycja "W przestrzeniach historii" będzie prezentować głównie te karty historii, z której mieszkańcy miasta mogą być dumni. Opowiemy też o starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej i festiwalowych atrakcjach w uzdrowiskach. Zaprosimy też słuchaczy na przegląd nowości kultury online.

Naszą "Płytą Tygodnia" jest album "Nice  and Easy", na którym niemieckiemu bas-barytonowi towarzyszy jedna z najlepszych europejskich orkiestr jazzowych -  NDR Big-Band.

W audycji też będzie można wygrać książki w ramach konkursu "Pocztówki z wakacji".

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (12.07) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

mko/jp

Zobacz więcej na temat: malarstwo artysta Dwójka
Czytaj także

"Jan Matejko to malarz profetyczny"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 12:40
- "Kazanie Skargi" jest pierwszym dużym obrazem Matejki, który nosi taki charakter, jaki będą miały wszystkie następne wielkie wystąpienia artysty: historyczny, profetyczny i publicystyczny – mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń