Kronika życia Żydów w okupowanym Krakowie
Warszawa to pierwsze miasto w Europie, które gościło doroczną konferencję Międzynarodowego Związku Żydowskich Stowarzyszeń Genealogicznych. - To drugi raz, kiedy to spotkanie odbyło się poza Stanami Zjednoczonymi. Wcześniej wyjątkiem była konferencja w Jerozolimie - opowiadał gość "Poranka Dwójki". Dariusz Stola podkreślił, że stolica Polski została wybrana ze względu na muzeum POLIN, które przez wielu Żydów na świecie traktowane jest jako muzeum rodzinne. - Do Warszawy przyjechało 800 osób z całego świata, od Australii po Alaskę. Wielu z uczestników konferencji miało swych przodków w naszym kraju. Po konferencji rozjechali się wzruszeni do miejscowości, z których wywodzą się ich rodziny.
Dariusz Stola mówił w audycji o lęku, który niektórzy odczuwali przed wizytą w Polsce i zachwycie, który przeżyli zwiedzając muzeum i spacerując ulicami Warszawy. - Złą robotę zrobiła ustawa o IPN, ale na miejscu przekonali się, że nasze muzeum niczego nie pudruje. Do tego zobaczyli, że Warszawa to nowoczesne i dynamiczne miasto. Wielu z naszych gości zapowiedziało, że wróci tu na dłużej.
W audycji rozmawialiśmy także o odzyskaniu przez Polskę Archiwum Eissa, jednego z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów. Dariusz Stola mówił także o nagrodzie POLIN oraz wyróżnieniu dyrekcji muzeum honorowym członkostwem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
***
Prowadzi: Paweł Siwek
Gość: Dariusz Stola (dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)
Data emisji: 10.08.2018
Godzina emisji: 8.10
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
bch/pj