Marsalis: tygodniami przegrywaliśmy muzykę dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 09:11
- W 1983 roku w klubie Akwarium spotkaliśmy się z muzykami z Polski. Poprosili nas, byśmy wysłali im kilka płyt z USA - Branford Marsalis wspominał w Dwójce swój pierwszy pobyt w Warszawie.
Audio
  • Branford Marsalis o wizycie w Polsce w roku 1983 roku (Poranek Dwójki)
Branford Marsalis
Branford MarsalisFoto: Shutterstock/Alfaguarilla

AMJ_Ulotne_fot_Robert_Wolanski_2 anna maria jopek 1200.jpg
Anna Maria Jopek: wszystko zaczęło się od "Mazowsza"

Branford Marsalis wystąpił 13 listopada u boku Anny Marii Jopek w Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej z okazji premiery ich wspólnej płyty "Ulotne". Przy okazji tego koncertu wybitny saksofonista wspominał w "Poranku Dwójki" swój pierwszy pobyt w Polsce w roku 1983. Muzyk odwiedził wówczas Warszawę, gdzie wystąpił na festiwalu Jazz Jamboree. - Pamiętam, że jeden z moich przyjaciół powiedział: "O, wyjeżdżasz za żelazną kurtynę". Ja pomyślałem wtedy: "Za jaką żelazną kurtynę? Czy tu rzeczywiście coś takiego zbudowali?". Byłem bardzo młody. 

Branford Marsalis opowiadał, że był bardzo zaskoczony żywiołową reakcją polskich fanów na jazz. Po koncercie, mimo prób władz, by minimalizować jego kontakty z publicznością, udało mu się spotkać z dwoma polskimi muzykami w klubie Akwarium. - Przynieśli nam listę blisko 30 różnych płyt niedostępnych w Polsce z pytaniem, czy byśmy im ich nie wysłali. Powiedziałem do mojego brata Wyntona, że będziemy to robić tygodniami. Trzeba było przecież te wszystkie płyty winylowe przegrać na kasety i dopiero potem wysłać. Rzeczywiście zajęło nam to kilka tygodni, ale wysłaliśmy je do Polski.

W audycji saksofonista opowiedział też o swoim ówczesnym zmieszaniu, gdy przy okazji koncertów w Europie Wschodniej wszędzie proszono go, by pozdrowił Willisa Conovera ("Zastanawiałem się, kim do cholery jest ten Willis Conover?!")...

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Branford Marsalis (saksofonista)

Data emisji: 14.11.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Al Di Meola: mój pierwszy album powstał dzięki Michałowi Urbaniakowi

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 18:08
- Słuchając jego płyty "Fusion" wpadłem na pomysł, by podobnie jak Urbaniak zaprosić do współpracy Steve’a Gadda i Anthony’ego  Jacksona. Z Michałem w latach 70. bardzo często widywaliśmy się w Nowym Jorku. Od naszego ostatniego spotkania minęło ponad 30 lat - mówił w Dwójce słynny amerykański gitarzysta jazzowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Marek Karewicz. "Był symbolem jazzowego stylu życia"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 11:18
- Był wielkim artystą, uczestnikiem wszystkich najważniejszych zdarzeń. Był na wszystkich festiwalach Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, objeździł Polskę wzdłuż i wszerz. Sama jego obecność powodowała, że atmosfera natychmiast się zmieniała - mówił w Dwójce o znanym fotografiku Mateusz Torzecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urszula Dudziak: jestem góralką z krwi i kości

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 18:00
- Jestem uparta jak górska koza, ale choć z gór pochodzę, kocham miasto. Trzydzieści lat mieszkałam w Nowym Jorku, często bywam w Warszawie, buduję dom pod Siedlcami. Nie wiem tylko, jak długo będę tam mieszkać – mówiła w Dwójce światowej sławy wokalistka jazzowa.
rozwiń zwiń