Krakowskie szopkarstwo docenione przez UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 15:19
Sztuka budowania szopek została wpisana na reprezentacyjną listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. - Mamy nadzieję, że pozwoli to krakowskim szopkarzom pracować w lepszych warunkach i rozwijać ten zwyczaj - mówiła w audycji kustosz Małgorzata Oleszkiewicz.
Audio
  • Małgorzata Oleszkiewicz z MEK o wpisaniu krakowskiego szopkarstwa na listę UNESCO
Faberg-Eier unter Krippen. Jedes Jahr wird in Kraków der Krippenwettbewerb veranstaltet.
Fabergé-Eier unter Krippen. Jedes Jahr wird in Kraków der Krippenwettbewerb veranstaltet. Foto: Ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Krakowskie szopkarstwo zostało tym samym pierwszą polską pozycją w tym prestiżowym rejestrze. Małgorzata Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie tłumaczyła jego genezę: - Szopkarstwo to wiedza i umiejętności przekazywane wśród krakowian z pokolenia na pokolenie. Tradycja wywodzi się z teatrzyków budowanych z drewna przez krakowskich murarzy w XIX wieku, którzy stawali ze swoimi tearzykami kukiełkowymi w konkury o możliwość odegrania przedstawienia szopki w okresie Bożego Narodzenia dla mieszkańców miasta. Szopki budowano także na sprzedaż, do postawienia pod drzewkiem.

- Szopki cieszyły się zawsze dużą popularnością, a dzięki rodzinie Estreicherów mamy tego dowody: zachowane zapisy przedstawień, a także zabytkowe kukiełki oraz najstarszą szopkę krakowską autorstwa Michała Ezenekiera, która znajduje się w zbiorach MEK - opowiadała kusztosz Oleszkiewicz.

Gość "Poranka Dwójki" tłumaczył, dlaczego to akurat Kraków słynie z wykonywania szopek. - Inne miasta również miały swoje szopki, ale to w Krakowie upowszechnił się zwyczaj, aby w architekturze szopki odtwarzać elementy zabytkowej architektury miasta. Stąd ich wyjątkowość.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Małgorzata Oleszkiewicz (kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie)

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 9.25 

at/gs

Czytaj także

76. Konkurs Szopek w Krakowie został rozstrzygnięty

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 17:30
Najpiękniejsze krakowskie szopki nagrodzone. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa rozstrzygnięty został 76. Konkurs Szopek. Z blisko 150 zgłoszonych prac, nagrodzono ponad 40 w 10 kategoriach - w zależności od wielkości szopki i wieku jej autora. W tegorocznych pracach dominowały motywy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wpisania krakowskiego szopkarstwa na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. 
rozwiń zwiń