Agata i Marzena są niespełnione w małżeństwie, Iza - dyrektorka szkoły - cierpi z powodu miłości do żonatego mężczyzny, a Renata to świeżo emerytowana nauczycielka zmagająca się z samotnością. Cztery bohaterki, które stają w obliczu życiowych wyborów w okresie transformacji na początku lat 90. Jednak to nie czas przemian jest tutaj najważniejszy.
– Wszystko, o czym opowiadam w tym filmie, dotyczy człowieka – przekonywał Tomasz Wasilewski. Używam czasu ważnego dla nas, wszystkich Polaków przełomu roku 1989 i 1990, ale jest to tylko tło. Nie robię kina zaangażowanego politycznie ani społecznie. Te aspekty są ważne, ponieważ wpływają na emocjonalność i wybory moich bohaterów, ja jednak wolę portretować ludzi.
Najbardziej reżyser lubi opowiadać o kobietach, czego przykładem są wcześniejsze filmy - debiutancka "Sypialnia" oraz ukazujące ciekawą drugoplanową rolę kobiecą "Płonące wieżowce". Jak twierdzi Wasilewski, w swojej twórczości "szuka człowieka, ale ubiera go w ciało kobiety i jej emocjonalność".
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadzi: Anna Fuksiewicz
Goście: Tomasz Wasilewski (reżyser)
Data emisji: 2.08.2016
Godzina emisji: 20.00
mz