Bez wątpienia nie ma takiej drugiej instytucji w Polsce. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o bezcennej działalności Radiowego Centrum Kultury Ludowej, którego powstanie było owocem wieloletniej pracy pasjonatów: etnomuzykologów, antropologów i socjologów. Od 25 lat relacjonują oni wydarzenia z dziedziny szeroko pojętej kultury ludowej polskiej i świata, uświadamiają słuchaczom wagę tej części kultury narodowej.
- Muzyka ludowa w Polskim Radiu była od zawsze. Oczywiście, zależnie od epoki, upodobań i gustów czasami narzucanych ze względów ideologicznych i politycznych uwarunkowań muzyka ta prezentowana była w bardzo różnych formach. W końcu jednak zaczęła przebijać się w radiowych audycjach ta autentyczna muzyka nagrywana w domach muzykantów i śpiewaczek – opowiadał Piotr Kędziorek.
Ale to nie jedyna działalność Centrum - jego pracownicy stale dokumentują różne zjawiska kultury ludowej, w radiowym archiwum znalazły się bezcenne rejestracje muzyczne, nagrania rozmów z wybitnymi twórcami, opowieści o świecie, który powoli odchodzi. Przez 25 lat istnienia Centrum powstało tysiące minut nagrań muzyki ludowej zarówno polskiej, jak i mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Polskę oraz muzyki ludowej Polaków poza granicami kraju.
Dlaczego muzyka ludowa jest świetnym sposobem kształcenia muzycznego i pierwszego kontaktu z muzyką w ogóle? Jak będzie wyglądał urodzinowy tydzień RCKL na antenie radiowej Dwójki? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Paweł Siwek
Gość: Piotr Kędziorek (szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej)
Data emisji: 1.04.2019
Godzina emisji: 8.30
Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.
mko/jp