Gościem cyklu "Zapiski ze współczesności" był Tomasz Tłuczkiewicz, wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Z zawodu jest elektrykiem, a dokładnie doktorem Wydziału Elektrycznego. Jednak na wrocławskiej uczelni przepracował tylko kilka lat. Zwyciężyła miłość do jazzu.
- Już w liceum odróżniało mnie to od rówieśników, którzy skłonni byli interesować się bardziej sceną big beatową, a ta rozwijała się bardzo dynamicznie. Ja także się nią interesowałem i pierwszym koncertem, na który poszedłem był występ zespołu Czerwono-Czarni. Bardzo mi się podobał, ale kilka dni później usłyszałem na żywo grupę New Orleans Stompers ze Zbyszkiem Namysłowskim grającym na puzonie. I ten koncert podobał mi się jeszcze bardziej. Od tej chwili zacząłem być fanem jazzu - opowiadał w audycji Tomasz Tłuczkiewicz, który nazywany jest "księciem polskiego jazzu", bo mimo, że sam nie gra, umożliwił to tysiącom muzyków.
Gość audycji był przez wiele lat dyrektorem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, a co za tym idzie – wydawnictwa Poljazz oraz festiwalu Jazz Jamboree. To dzięki niemu Warszawę w latach 80. odwiedzały największe światowe gwiazdy, na czele z Milesem Davisem.
I właśnie przede wszystkim na temat jazzu Tomasz Tłuczkiewicz snuł w audycji swoje gawędy. Zapraszamy do wysłuchania ich nagrań.
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Przygotował: Andrzej Zieliński
Gość audycji: Tomasz Tłuczkiewicz (dziennikarz i krytyk muzyczny, wieloletni dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego)
Data emisji: 28.01-1.02.2019
Godzina emisji: 12.45
mko/pg