Opis |
15 lat w Unii Europejskiej jest dla Polski synonimem skoku cywilizacyjnego. Rozwój naszego kraju po 2004 roku odbywa się na wielu poziomach, również w sferze kultury. Polscy twórcy stali się pełnoprawnymi uczestnikami europejskiego życia artystycznego, a poszczególne ich dzieła znajdują szeroki rezonans wśród odbiorców z całego kontynentu. Dlatego też najwłaściwszym językiem świętowania tej rocznicy jest język sztuki - czytamy na stronie Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Tekst ten jest też wstępem do zaproszenia na specjalny koncert z okazji 15lecia Polski w UE. 1.maja usłyszymy Symfonię Europejską, na którą złożą się utwory łączące różne światy muzyczne: Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz IX Symfonią d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena oraz kompozycje Radzimira Dębskiego, odwołujące się do muzycznych nurtów i gatunków współczesnej Europy i świata.
O tym wydarzeniu porozmawiamy z Łukaszem Borowiczem, który poprowadzi pierwszą - klasyczną część koncertu. Dodajmy, że na scenie TWON jednego wieczoru zobaczymy i usłyszymy również NOSPR, Chór Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz Radzimira (Jimka) Dębskiego.
Koncert jest jednym z wydarzeń związanych ze świętowaniem 15. rocznicy wejścia Polski do UE. Przedz nami również wystawa „Ojcowie założyciele”, widowisko „Gramy dla Europy” na Błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, Piknik rodzinny w Łazienkach Królewskich w Warszawie czy koncert "Chórem za Europą".
O szczegółach porozmawiamy po 8.30.
Ponadto w audycji:
- w Jazzowej Rozmowie zapowiedź Festiwalu "Jazz nad Odrą"
- rekomendacje kulturalne dyrygenta i kompozytora Wojciecha Michniewskiego
- Ziemia obiecana" w poznańskim Teatrze Tańca
- piękno, ekologia, konfrontacja, materia i symbol, czyli wystawa "Natura w Sztuce" w MOCAKu.
Zapraszam na Poranek Dwójki od godz. 7 do 10 - Tomasz Obertyn
|