Stolica Języka Polskiego. Z pasji do słowa

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 10:43
Gościem audycji będzie Piotr Duda, dyrektor odbywającego się w Szczebrzeszynie festiwalu stworzonego z miłości do języka oraz literatury.
Zdj. plakatu festiwalowego Stolica języka polskiego
Zdj. plakatu festiwalowego "Stolica języka polskiego"Foto: Materiał promocyjny

Jak czytamy na stronie Festiwalu Stolica Języka Polskiego, od początku organizacji tego przedsięwzięcia towarzyszyło przekonanie, że literatura z jej funkcją tworzenia narracji stanowi niepodważalny instrument wzmacniający i wzbogacający nasze życie. Jest nim z pewnością także przyroda, a więc umiejscowienie festiwalu na przepięknym Roztoczu pozwala na harmonijne połączenie wszystkiego, co najlepsze - piszą organizatorzy.

- W tym roku w mieście nad Wieprzem gościć będą tacy pisarze jak Józef Hen, Jerzy Jarniewicz, Wiktor Jerofiejew, Urszula Kozioł, Ewa Lipska, Antonia Lloyd-Jones, Wiesław Myśliwski, Małgorzata Rejmer, Tadeusz Sobolewski, Mariusz Urbanek, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Marcin Wicha, Adam Zagajewski. Naszą uwagę poświęcimy zarówno twórczości autorów goszczących na Festiwalu, jak i wielu innych, wybitnych pisarzy np. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Janusza Głowackiego, Stanisława Grzesiuka, Franza Kafki, Marcela Prousta - mówi kuratorka festiwalu Justyna Sobolewska.

W towarzyszącym programie czytania literatury udział wezmą aktorzy - Jacek Braciak, Dariusz Chojnacki, Maja Komorowska, Szymon Kuśmider, Andrzej Mastalerz, Magdalena Warzecha, Agnieszka Radzikowska i Jerzy Radziwiłowicz.

O rozpoczynającym się 5 sierpnia festiwalu porozmawiamy z jego dyrektorem - Piotrem Dudą. Spotkanie o godz. 8.30.

Ponadto w audycji:

  • porozmawiamy z aktorem Bartoszem Gelnerem o filmie "Legiony";
  • opowiemy o najlepszych szekspirowskich spektaklach i najwybitniejszych twórcach teatru z całego świata na Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku;
  • będziemy wspominać unikalne, zakulisowe zdjęcia gwiazd lat 60. z Festiwalu Filmowego w Wenecji autorstwa weneckiego fotoreportera Gianfranco Tagliapietra. Ekspozycja przypomina bajeczne lata sześćdziesiąte, jeden z najważniejszych okresów dla włoskiej i europejskiej kinematografii.

Nie zabraknie też stałych punktów programu, konkursów: "Płyta tygodnia" oraz "Pocztówka z wakacji".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w poniedziałek (5.08) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am/pg

Zobacz więcej na temat: język polski
Czytaj także

Festiwal języka polskiego w Szczebrzeszynie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 17:01
- Udało nam się zbudować miejsce, gdzie język i literatura są obecne - opowiadała w Dwójce Joanna Sobolewska, kuratorka festiwalu Stolica Języka Polskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego "tu nie ma chleba", a nie "tu nie jest chleb" ?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 17:30
"Popatrz, jak wszystko szybko się zmienia, coś jest, a później tego nie ma" śpiewał Sidney Polak w piosence "Otwieram wino". No właśnie, dlaczego czegoś "nie ma", a nie coś "nie jest"? Profesor Katarzyna Kłosińska, jak zawsze, ma przygotowaną odpowiedź.
rozwiń zwiń