Zwykła konferencja czy wystawa to zdaniem historyczki Katarzyny Bik za mało, by wystarczająco oddać znaczenie Leonarda da Vinci - określanego artystą wszech czasów - dla sztuki. Badaczka uznała, że znacznie lepiej zilustruje to przekrojowa, monograficzna praca na temat jednego z najważniejszych dzieł artysty i jednocześnie najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach, "Damy z gronostajem".
- Główna bohaterka nadal jest dla mnie tajemnicza i wiem, że warto poświęcić jej jeszcze więcej czasu - mówiła Katarzyna Bik o tytułowej Damie, w której badacze dopatrują się Cecylii Gallerani, kochanki księcia Ludwika Sforzy i matki jego syna Cesare. Tej kobiecej postacji Katarzyna Bik poświęciła pięć lat pracy, a efektem tego jest pierwsza w Polsce publikacja całościowo przedstawiająca historię najcenniejszego w naszych krajowych zbiorach dzieła.
- Cecylia Gallerani była poetką, artystką, Safoną renesansu. Stworzyła wokół siebie rodzaj dworu, na który zapraszała bogatych mieszkańców miasta i okolic, artystów, przedstawicieli sztuk. W takiej atmosferze wiodła życie jednej z najważniejszych kobiet w Mediolanie - tłumaczyła badaczka, dodając, dlaczego opisywane przez nią dzieło jest tak ważne z punktu widzenia Polaków: - Wiąże się z dramatycznym okresem po powstaniu listopadowym. O losach "Damy z gronostajem" nie wiemy prawie nic do momentu, aż trafiła do rodziny Czartoryskich. W ten sposób stała się częścią kolekcji będącej zapisem historii narodu polskiego.
Więcej o szczegółach publikacji "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" - w nagraniu rozmowy z jej autorką.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Katarzyna Bik (dziennikarka, historyczka sztuki, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem")
Data emisji: 26.08.2019
Godzina emisji: 8.30
at/bch