Na trwającym festiwalu (7.10-29.11) prezentowane są fenomeny współczesnej muzyki improwizowanej. W tym roku ponownie można usłyszeć najlepszych i najodważniejszych wykonawców tego nurtu. Podczas czternastej odsłony wydarzenia pojawił się pomysł, żeby oprócz prezentacji światowej sceny free jazzu i muzyki improwizowanej pojawiła się muzyka tworzona przez polskich artystów. Rafał Mazur zaznacza, że pomysłodawcą był manager Krakowskiej Jesieni Jazzowej, Lucjan Towpik. W ten sposób powstało Polish Impro Art.
- Prezentujemy kilka koncertów polskich artystów, zajmujących się stricte muzyką improwizowaną i awangardowym jazzem. Uważam, że są tu podejścia oryginalne. Takie, których nie spotykam wśród muzyków z innych części świata. Wielu muzyków z Europy czy Azji zajmuje się free jazzem albo muzyką improwizowaną jako idiomem stylistycznym, podczas gdy w Polsce jest bardzo duża różnorodność. Większość polskich muzyków nie myśli o idiomie estetycznym, tylko raczej o swobodnej improwizacji jako narzędziu kreatywnym. W tym, co polscy muzycy robią, miesza się mnogość doświadczeń i tych punktów wyjścia - podkreślał Rafał Mazur.
Jak publiczność reaguje na muzyką improwizowaną? W jaki sposób osiągnąć swobodę w improwizacji? I jak Rafał Mazur łączy jazz z taoizmem? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Tomasz Obertyn
Gość: Rafał Mazur (muzyk, basista, kurator programu Polish Impro Art na Krakowskiej Jesieni Jazzowej)
Data emisji: 11.10.2019
Godzina emisji: 8.30
am/pg