Maczek i Walentynowicz. 1. Dywizja Pancerna w dokumencie i animacji

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:03
W audycji "Poranek Dwójki" spotkamy się z historykiem Wojciechem Kalwatem z Muzeum Historii Polski, z którym porozmawiamy o dwóch filmach dokumentalnych: "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku" oraz "Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza".
1. Dywizja Pancerna w dokumencie i animacji
"1. Dywizja Pancerna w dokumencie i animacji"Foto: Mat. promocyjne

serwis specjalny.PNG
Polacy na frontach II Wojny Światowej - serwis specjalny

W młodości marzył o karierze naukowej filozofa. W 1918 roku na polu bitwy awansował go osobiście komendant Józef Piłsudski. W 1939 roku dowodzona przez niego 10. Brygada Kawalerii skutecznie osłoniła przed Niemcami Armię "Kraków". Stanisław Maczek – jedyny polski generał, który podczas II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy – to postać nietuzinkowa, lecz w Polsce wciąż mało znana. W dokumencie "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku" Rafał Geremek, podążając śladami generała m.in. po dzisiejszej Ukrainie, Francji, Szkocji i Holandii, podjął nie lada wyzwanie przeniesienia na ekran 102 lat życia bohatera pięciu narodów. Zebrał wspomnienia rodziny generała i ostatnich żyjących spośród jego podkomendnych, co umiejętnie uzupełnił zdjęciami i filmowymi relacjami z europejskich archiwów.

Kolejny film, którym chcielibyśmy Państwa zainteresować to "Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza". Koziołek Matołek i małpka Fiki-Miki – zwierzaki wymyślone przez Kornela Makuszyńskiego – to najbardziej znane postaci, które wyszły spod ołówka Mariana Walentynowicza. Niewiele osób wie, że ilustrator słynnych bajek służył także jako korespondent wojenny w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. To, co widział, nie tylko opisywał, lecz rysował. Pozostawione przez niego grafiki, dokumentujące szlak bojowy dywizji generała Maczka, stały się inspiracją do stworzenia animowanej miniatury o wojennych losach samego Walentynowicza.

W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o tych dwóch dokumentach z historykiem Wojciechem Kalwatem z Muzeum Historii Polski. Spotkanie o godzinie 8.30 (transmisja wideo).

Ponadto w audycji:

  • historia mieszkających pod jednym dachem w powojennym Wrocławiu Polaków, Niemców i Ukraińców, czyli serial "Dom pod dwoma orłami" w reżyserii Waldemara Krzystka,
  • aktorska interpretacja poezji Bolesława Leśmiana i opowieści o  życiu zawodowym i prywatnym, czyli poetyckie obchody 82. rocznicy śmierci Bolesława Leśmiana,
  • Łódź w sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu w cieniu problemów w obszarze kultury,
  • Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza.

Pojawi się również konkurs z nagrodami "Do trzech razy sztuka" oraz "Płyta Tygodnia".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w poniedziałek (4.11) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am

Zobacz więcej na temat: dokument film polski kino
Czytaj także

Polski film dokumentalny z pierwszą nagrodą na festiwalu w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:40
W kolejnej audycji "Magazynu bardzo filmowego" podsumujemy festiwal w Wenecji, podczas którego pierwszą nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych otrzymał "Książę i dybuk" Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dojmująca codzienność". Beksińscy bez fikcji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 11:00
– Dla mnie to ważna i uniwersalna historia relacji pomiędzy ojcem a synem – mówił Marcin Borchardt, reżyser dokumentu "Beksińscy. Album wideofoniczny".
rozwiń zwiń