Opis |
Światło i dźwięk - dwie siły natury oddziałujące na nasze zmysły. To także dwie prędkości, które nie mogą ze sobą rywalizować. Prędkość dźwięku potrafimy dziś przekroczyć, prędkość światła jest punktem, do którego dążą marzyciele, naukowcy i szaleni wynalazcy. Jednak w pojemnym i tolerancyjnym uniwersum sztuki, światło i dźwięk mają prawo się spotkać. I właśnie patrzenie, widzenie, dostrzeganie, cieniowanie, interpretowanie światła, jego znaczenia i barw - zarówno przez przez reżyserów, kompozytorów, czy zaproszonych muzyków - będzie tematem tegorocznej odsłony Festiwalu Kwadrofonik. Pierwszym spotkaniem ze światłem i dźwiękiem będzie projekcja pierwszego pełnometrażowego, niemego filmu Bustera Keatona - "Our Hospitality"
Czarno-biały, niemy film Bustera Keatona okraszony zostanie arcybarwnymi, nietypowymi brzmieniami instrumentów perkusyjnych duetu Pękala/Kordylasińska/Pękala.
O tym wydarzeniu, a także o kolejnych koncertach w Poranku dwójki opowiedziała Magda Kordylasińska-Pękala.
W Poranku Dwójki rozmawialiśmy też o opus magnum Jana Karskiego: "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945." Jest to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych książek poświęcona najnowszej historii Polski. Jan Karski, były emisariusz Polskiego Państwa podziemnego, na czynniki pierwsze rozebrał przyczyny klęski polskiej dyplomacji i państwa polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Zrobił to w typowy dla siebie sposób - przyjmując punkt widzenia państw sąsiednich oraz mocarstw decydujących o historii Polski. Dotarł do tysięcy dokumentów, wspomnień i dzienników, z których nakreślił obraz Polski jako przedmiotu, a nie podmiotu polityki międzynarodowej. O książce rozmawialiśmy z Ewą Juńczyk - Ziomecką - Prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego (transmisja video)
Ponadto w audycji:
- amerykański "one-woman show" o żelaznej damie Izraela, premier Goldzie Meir, czyli spektakl "Balkon Goldy" w Teatrze Żydowskim
- odwiedziny w miasteczku aniołów miasteczko i artystów - Lanckoronie
- nominacje do Nagrody im. J. Mackiewicza
|