Album Grażyna Bacewicz – Sonaty skrzypcowe. Jakowicz i Bednarczyk wyszedł w 110. rocznicę urodzin oraz 50. rocznicę śmierci kompozytorki. Wydawnictwo to – poza ogromną wartością muzyczną – ma także na celu przybliżenie publiczności jej postaci i sztuki kompozytorskiej. Ostatnia Sonata na skrzypce i fortepian to dzieło wybitne, a mało popularne i rzadko wykonywane. Nagranie Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka pomoże zmienić ten stan rzeczy i V Sonata znajdzie zasłużone miejsce w kanonie wykonawczym.
A sami artyści - Jakub Jakowicz i Bartosz Bednarczyk - znają się od dwudziestu pięciu lat, wspólnie występują od ponad piętnastu. Obaj są wirtuozami swoich instrumentów. Jakowicz jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie, Wattreloo we Francji i Takasaki w Japonii, a także zdobywcą "Paszportu" tygodnika Polityka. Bednarczyk występował jako solista i kameralista na całym świecie, jest również asystentem przy Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Poprzedni album, który artyści nagrali wspólnie, zawiera utwory na skrzypce i fortepian Franza Schuberta (Polskie Radio, 2017). Tym razem duet Jakowicz/Bednarczyk postanowił nagrać album z repertuarem XX-wiecznym. Dodatkowym atutem wydawnictwa jest zamieszczone na wstępie słowo kompozytorki, nagrane dla Polskiego Radia w 1964 roku. Omówienie do płyty napisała wybitna znawczyni sztuki i życia Grażyny Bacewicz – red. Małgorzata Gąsiorowska.
Rozmowa z Jakubem Jakowiczem i Bartoszem Bednarczykiem w "Poranku Dwójki" o godz. 8.30 (transmisja wideo).
Po godz. 9.30 w naszym programie zaprosimy na wywiad z Melcherem de Windem, synem Eddy'ego de Winda - autora wstrząsającej książki "Stacja końcowa Auschwitz", jedynej książki napisanej w obozie. Eddy de Wind był ostatnim żydowskim lekarzem, który ukończył Uniwersytet Leiden w Holandii podczas II wojny światowej. Gdy jego matka została uwięziona w obozie w Westerborku, Eddy zgłosił się tam na ochotnika jako lekarz, pod warunkiem, że nie zostanie ona deportowana do Auschwitz. Niestety matkę wywieziono do obozu na kilka dni przed przybyciem syna.
W Westerborku Eddy poznał i poślubił swoją pierwszą żonę, Friedel. Obydwoje zostali wysłani do Auschwitz w 1943 r. Pod koniec 1944 r., gdy do obozu zbliżała się Armia Czerwona, Niemcy rozpoczęli jego ewakuację. W styczniu 1945 r. z obozu wyszła żona Eddy'ego. On sam ukrył się pod barakiem do momentu przybycia Rosjan. W tym czasie zaczął spisywać swoje wspomnienia.
W audycji również:
- relacja z Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina,
- wielopokoleniowa saga o niezłomnej sile charakteru kobiet żyjących w Prusach Wschodnich u progu I wojny światowej.
Zapraszamy również do udziału w konkursach: "Do 3 razy sztuka" i "Płyta tygodnia".
***
Na "Poranek Dwójki" w czwartek (6.02) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.
am