Praktykuj lokalną kulturę

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 12:07
Praktyki Lokalnej Kultury to nazwa inicjatywy, pod którą skrzypek Maciej Filipczuk organizuje spotkania poświęcone muzyce tradycyjnej Lubelszczyzny. - Chcemy prowokować ludzi do spotkania i wymiany kulturowej, która kiedyś funkcjonowała na wsi - mówił w audycji. 
Audio
  • Zapowiedź cyklu Praktyki Lokalnej Kultury (Poranek Dwójki)
Maciej Filipczuk w studiu Dwójki
Maciej Filipczuk w studiu DwójkiFoto: Grzegorz Śledź

Początek praktyki lokalnej kultury inaugurowane są w Lublinie 25 i 26 lutego lutego, a powstały dzięki staraniom Macieja Filipczuka i  Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" w Lublinie. - Zaproponowałem taka nazwę, ponieważ jesteśmy w mieście - wielokulturowym od zawsze, ale dzisiaj mamy tu nową wielokulturowość, bo dużą część mieszkańców stanowią cudzoziemcy - mówił skrzypek w "Poranku Dwójki". - Pomyślałem, że należy podejść do nauki kultury tradycyjnej i wiedzy o niej w sposób bardziej otwarty: przyjrzeć się temu jaki, dziś mamy potencjał, kto uczestniczy w tworzeniu kultury, z jakimi przychodzi wartościami czy potencjałem.

W programie zajęć prowadzonych przez OMIT są zajęcia tradycyjnego śpiewu i muzyki instrumentalnej Lubelszczyzny. Uczestnicy pod okiem Ewy Grochowskiej, Pawła Grochockiego i Macieja Filipczuka będą mieli możliwość regularnej pracy nad repertuarem oraz technikami wykonawczymi w grupach śpiewaczych i instrumentalnych: Krąg Ziemi, Bractwo śpiewacze oraz Archestra. Celem jest m.in. stworzenie zespołu praktykującego muzykę Lubelszczyzny.

- Nastawiam się na doświadczenie, stworzenie społecznej przestrzeni, gdzie ludzie będą mogli realizować ewidentną potrzebę komunikowania się i dzielenia, wspólnotowości - przekonywał Maciej Filipczuk. 

***

Rozmawiała: Mariana Kril

Gość: Maciej Filipczuk

Data emisji: 22.02.2020

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

X Targowisko Instrumentów 2020

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 08:00
Targowisko Instrumentów wieńczące co roku Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata to nie tylko wystawa instrumentów, ale przede wszystkim wielobarwny karnawał - święto, którego owocem jest nieformalna, twórcza sieć artystów.
rozwiń zwiń