Bez sztuki, bez pracy. O trudnej sytuacji artystów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 14:53
"Artyści niemalże wszystkich dziedzin sztuki zostali pozbawieni z dnia na dzień jakichkolwiek możliwości zarabiania pieniędzy oraz możliwości utrzymania siebie i swoich rodzin", "nasza sytuacja jest tragiczna"- rozpaczliwie wołają artyści i twórcy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Shvaygert Ekaterina

Podkreślając, że ze zrozumieniem i pokorą podchodzą do zamknięcia instytucji i placówek kulturalnych, apelują o wprowadzenie socjalnych rozwiązań. Co zaproponowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jak ta propozycja została przyjęta przez środowisko artystyczne? O tym porozmawiamy w "Poranku Dwójki". Głos zabiorą aktorzy, po godz. 9.00 dyrektor Teatru Kamienica Emilian Kamiński, a także prezes ZASP Krzysztof Szuster, po godz. 9.30.

W audycji przedstawimy też Państwu ciekawe oferty obcowania ze sztuką on-line. Niektóre z nich umożliwiają dotarcie do miejsc na co dzień niedostępnych dla publiczności. Relacjonując transmitowane w mediach społecznościowych przedstawienie Teatru Nowego pokażemy, jak wygląda obecnie praca dziennikarza działającego w obszarze kultury.

Z powodu epidemii koronawirusa odwołane zostały również - jak wiemy - wszystkie koncerty. Wielu muzyków znalazło się w bardzo ciężkiej sytuacji. Z myślą o nich, ale też o wszystkich odbiorcach muzyki, Adam i Karina Bałdychowie, właśnie zainicjowali akcję #gramywdomu. Zakłada ona organizowanie koncertów live stream w domach. Będą to artyści "z pierwszej ligi" zapewniają organizatorzy. A koncerty zakończy live chat z muzykami. Podczas tych wydarzeń organizowane będą zbiórki dla konkretnych zespołów. O szczegółach tej akcji Karina i Adam Bałdychowie opowiedzą w Poranku Dwójki o godz. 8.45.


Zapraszamy również na spotkanie z jedną z najbardziej utalentowanych pianistek młodego pokolenia - Julią Kociuban. Herkulessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu i w Berlinie, Laeiszhalle w Hamburgu - to tylko niektóre sale koncertowe, do których została zaproszona. Była gościem najbardziej prestiżowych festiwal muzycznych na świecie w tym m.in. La Roque d’Antheron, La Folle Journee, Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Kissinger Sommer.


Jako solistka koncertowała z towarzyszeniem renomowanych orkiestr kameralnych i symfonicznych w tym m.in. Wiener Symphoniker, Wiedeńska Orkiestra Radiowa ORF, Orkiestra Symfoniczna NDR w Hamburgu. Współpracowała z wieloma cenionymi dyrygentami m.in.: Howard Griffiths, Hans Graf, Nemme Järvi, Kristjan Järvi, Lahav Shani, Heribert Beissel, Aziz Shokhakimov, Ken-David Masur, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Paweł Przytocki, Marek Pijarowski. Dokonała szeregu nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych m.in. dla wytwórni Sony Classical, DUX oraz Gramola.
A w Poranku Dwójki porozmawiamy o nominowanej do Fryderyka w kategorii album roku muzyka koncertująca płycie TANSMAN, BACEWICZ • PIANO CONCERTOS • KOCIUBAN, ARTUR RUBINSTEIN PHILHARMONIC ORCHESTRA. Spotkanie o godz. 8.30.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w poniedziałek (16.03) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

uk

Zobacz więcej na temat: koronawirus
Czytaj także

"Nowy film Komasy stał się ofiarą koronawirusa". Eksperci o kulturze, hejcie i elitach

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 14:30
- Nowa produkcja Jana Komasy stała się ofiarą globalizacji - zwracał uwagę Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina (Teologia Polityczna). - Stał się ofiarą kinowej rzezi, jaką spowodował koronawirus - dodał. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria" byli także dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski) i dr Janusz Janowski (ZPAP).
rozwiń zwiń