W "Poranku Dwójki" nasz brytyjski korespondent Adam Dąbrowski przedstawił unikalną ofertę ważniejszych instytucji kulturalnych na Wyspach oraz apel artystów brytyjskich do swojego rządu.
- Królestwo może zmienić się w kulturalną pustynię, trzeba działać natychmiast - napisali do rządzących artyści i ludzie kultury, którzy nagle pozbawieni środków do życia, jak w każdym niemal kraju, muszą znaleźć rozwiązania dla swojej branży. - Pokryjemy 80 procent wynagrodzenia każdego niezwolnionego pracownika, limit to 2,5 tys. £ miesięcznie - zapewnił Rishi Sunak. Z obietnicy brytyjskiego ministra finansów skorzystało wielu pracowników kultury, ale autorzy listu alarmują: to nie wystarczy.
Najlepsze koncerty oraz rozmowy z polskimi dyrygentami i solistami w "Filharmonii Dwójki"
Artyści i instytucje kultury nie pozostają bierni i mają dla szerokiego grona odbiorców ciekawe propozycje. Znany ze Star Treka i X-mena Sir Patrick Stewart czyta codziennie jeden sonet Szekspira. - Reakcja jest naprawdę entuzjastyczna, dla mnie to ważne, bo wielu ludzi robi swoje, żeby pomóc nam przejść przez ten ponury okres - mówił o recytacji aktor. Na marginesie przypomnijmy, że są 154 sonety...
Kolejna ciekawa propozycja płynie strumieniem internetowym National Theatre, który prezentuje archiwalne nagrania przedstawień. Już teraz zobaczyć można kilkanaście spektakli w tym "Antoniusza i Kleopatrę" wspomnianego wcześniej Szekspira czy "Frankensteina" w reżyserii Nicka Deara na podstawie powieści Mary Shelley.
"Kartoteka" Różewicza. Obejrzyj spektakl wideo
Na stronie londyńskiej National Gallery dostępne są wykłady o Tycjanie, lekcje kolażu i wirtualne zwiedzanie, a galeria Tate Modern proponuje zwiedzanie wystawy prac Andy'ego Warhola z przewodnikiem za pomocą krótkiego filmu.
Także w Polsce nie brakuje wyjątkowych propozycji.
Teatr Syrena w internecie nie tylko prezentuje, ale także uczy. Trzy razy w tygodniu w mediach społecznościowych teatru można znaleźć filmiki o historii musicalu, trwają niecałe 5 min i zawsze są poświęcone jakiemuś ciekawemu tytułowi. >>>[PRZECZYTAJ WIĘCEJ]
60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w internecie. - Będziemy mieli normalne seanse (każdy film dwa razy w ciągu siedmiu dni), zostaną konkursy, jurorzy będą pracować, będzie werdykt - zapewniają organizatorzy. >>>[ZOBACZ TAKŻE]
Narodowe Forum Muzyki gra online dla melomanów codziennie o 9.30 i 19.00. >>>[WIĘCEJ INFORMACJI]
A radiowa Dwójka zaprasza na codzienne (o 12.00 i 21.00) koncerty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, ponadto na spektakle, słuchowiska, lektury i cotygodniowe sobotnie Domówki!
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Materiał przygotował: Adam Dąbrowski
Data emisji: 28.04.2020
Godzina emisji: 9.30