- Dziesięć lat temu, jeżeli mieliśmy wybór, to kupowaliśmy tłumaczenie z obcego języka. To się zmieniło. Dzisiaj w pierwszej dziesiątce bestsellerów mniej więcej połowa to książki autorów polskich. Rozwinęła się literatura rozrywkowa, wytrawna. Jeżeli mamy czytać coś dla przyjemności, to lepiej sięgnąć po polskiego autora - zachęcał dyrektor Biblioteki Narodowej.
Lato z Radiem Festiwal 2019
Imieniny podnoszą świadomość wagi czytelnictwa
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", takie plenerowe imprezy pomagają podnosić świadomość wagi czytelnictwa, także wśród dorosłych. - Dorosłość nie kojarzy się z czytaniem. W rodzinach, w których się nie czyta i nie ma książek, młodzi ludzie będą kojarzyli dorosłość z innymi atrybutami niż z czytaniem. W rodzinie, w których nie ma książek na półkach, dzieci kończą szkołę i przestają czytać - mówił Tomasz Makowski. - Dzieci z rodzin, w których się czyta, uważają czytanie za naturalne - zaznaczył gość radiowej Jedynki.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Badania czytelnictwa w Polsce. "Zatrzymał się negatywny trend spadkowy"
W ramach "Imienin Jana Kochanowskiego", w sobotę (29.06) odbędą się spotkania z pisarzami, koncerty, spektakle, a także mecz poetycki. Bohaterem tegorocznego pikniku jest Gustaw Herling-Grudziński. Z tej okazji do Warszawy przyleciała Marta Herling i w rozmowie z Jerzym Kisielewskim opowie o dzieciństwie u boku ojca pisarza. Podczas pikniku będzie można również poznać fragmenty korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia. Listy przeczyta Jarosław Gajewski, a porozmawiają o nich Włodzimierz Bolecki i Rafał Habielski.
Odbędzie się też mecz potycki. - Mamy dwóch autorów, dwie drużyny - jedną kieruje Jadwiga Jankowska-Cieślak, drugą Bożena Dykiel. Wystąpią m.in. Katarzyna Maciąg i Artur Barciś, a także Adam Ferency i Rafał Zawierucha. Aktorzy interpretować będą teksty autorów emigracyjnych - mówił w "Sygnałach dnia" dr Tomasz Makowski.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Świat czyta Kochanowskiego". Krzysztof Olendzki: przekaz aktualny do dziś
"Imieniny Jana Kochanowskiego" to również kiermasz książki. Na czytelników będą czekać ich autorzy, między innymi laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii Warszawski Twórca Kazimierz Orłoś i zwycięzca Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego Rafał Wojasiński.
Nie tylko dla dorosłych
W Ogrodzie Krasińskich z myślą o najmłodszych zaplanowano warsztaty z pisarzami i ilustratorami. Dla małych czytelników zagra zespół Jerz Igor, a popularni aktorzy przedstawią swoją interpretację Mirabelki Cezarego Harasimowicza.
Tradycyjnie zabrzmi także Pieśń świętojańska o Sobótce, którą w tym roku wykonają Wojtek Urbański & Kwiat Jabłoni, łącząc elektronikę z akustycznymi instrumentami. Fraszki Jana Kochanowskiego zinterpretuje na nowo Teatr Improwizowany Klancyk. Cały dzień świętowania zakończy dancing pod gołym niebem - zagra Jazz Band Młynarski-Masecki.
"Odprawa posłów greckich" na świecie
W niedzielę w sześciu miejscach na świecie: w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Madrycie i Atenach, zostanie przeczytana "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego. Polska publiczność będzie mogła uczestniczyć w spektaklu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego na Jazdowie, a na Placu Defilad obejrzeć skrót wszystkich sześciu interpretacji dramatu.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: "Sygnały dnia"
Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski
Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 29.06.19
Godzina emisji: 7.15
Polskie Radio, IAR/ mbl