- Wystawę należy rozpatrywać w kontekście form artystycznych – mówiła antropolożka, Ewa Klekot – Pierwszym skojarzeniem, które mi przychodzi do głowy jest szopka! Szopka jest bardzo tradycyjna formą, aktualizowaną w tradycji. Tak ludowej, jak i literackiej. Szopka to pojawiające się postacie, które nawiązują do sceny politycznej, komentują bieżącą rzeczywistość.
Tomasz Armada projektuje modę, kostiumy teatralne. Tradycyjna sztuka galeryjna nie wciąż jeszcze nie otworzyła się na taki typ wystaw, co nie oznacza, że jest to zjawisko zupełnie nieobecne w sztuce współczesnej.
- W moim odbiorze, to wystawa sztuki. Do tego – z krytycznym podejściem. Wystawa jest otwarta na założeniu pokazywania stereotypów społecznych opartych o to, co one konsumują. Celowo używam słowa „stereotypy”, ponieważ nie jest to wystawa o ludziach, a o pewnych stereotypowych figurach, zaludniających wyobraźnię – mówiła Ewa Klekot.
„Równorodność” poniekąd przybiera formę tradycyjnych wystaw w muzeach etnograficznych. Kompozycje poszczególnych strojów na manekinach, na tle konkretnych krajobrazów, przywołują na myśl wystawy strojów ludowych. Armada chciał przedstawić pewne grupy społeczne poprzez to, w jaki sposób konsumują poszczególne kolory, rodzaje tkanin. „Deklarując się konsumentem danego stylu, poszczególna postać deklaruje swoje aspiracje. Za pomocą tych strojów, Armada próbuje powiedzieć coś o tym, kto dany strój nosi” – zauważyła Ewa Klekot. Wystawa krytykuje także konsumpcjonizm, rozbuchany i celebrycki. Wskazuje na trud uwolnienia się od fetyszyzacji marki. Etnolożkę uderza także treść naszywek na zaprojektowanych strojach, wskazująca na podejście systemu do ludzi zatrudnionych w korporacjach.
Obejrzyj spotkanie z twórcami wystawy "Równorodność": źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne
Ambicją wystawy PME jest zadanie na nowo pytanie, im są współcześni Polacy. Ukazuje tematykę przemian wydarzających się w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad. „Tematem przewodnim wystawy jest współistniejąca w społeczeństwie polskim wielokrotność konfliktów – na przykład Milenialsi versus Boomerzy, Inteligencja versus Beneficjenci 500+, etc. Wystawa podejmuje próbę zarówno opisania tych nowych sporów, jak i osadzenia ich w społecznym oraz medialnym kontekście. Inspiracją dla jej twórców jest też napięcie pomiędzy kulturą wysoką i niską, miejską” – piszą organizatorzy.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Gość: Ewa Klekot
Data emisji: 21.11.2020
Godzina emisji: 9.10
mg/mat. pras.