Kina ponownie otwarte. "Bilety rozchodzą się bardzo szybko"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:00
- Jesteśmy otwarci w najlepszym możliwym momencie, choć trochę na wariackich papierach. Większość widzów decyduje się na wybranie tej formy rozrywki, jaką jest kino, co pokazują raporty sprzedaży - mówiła w Dwójce Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Master1305

Posłuchaj
15:46 Poranek Dwójki 10.02.2021 Gabryszewska.mp3 Marlena Gabryszewska o otwarciu kin studyjnych (Poranek Dwójki)

Film kino kamera 1200.jpg
"PISF proponuje programy pomocowe dla filmowców"

W najbliższy piątek (12.02) - warunkowo na dwa tygodnie i z obowiązkowym limitem 50-procentowego obłożenia miejsc - kina mogą zaprosić do siebie widzów. Zdaniem Marleny Gabryszewskiej, decyzja wywołuje ambiwalentne emocje wśród dystrybutorów filmowych oraz pracowników tych instytucji. 

- Siedem dni na przygotowanie restartu kin to bardzo mało. Może nie ze względu na same obiekty, bo budynki jesteśmy w stanie przygotować w ciągu kilku dni. Ale specyfika naszej działalności polega na tym, że sprzedajemy produkt, który nam oferują dystrybutorzy, czyli filmy. A takie filmy kosztują dużo i trzeba je odpowiednio wypromować, a do tego jest potrzebny czas. To może zmniejszyć ich potencjał frekwencyjny

Jednak filmowcy znajdują również pozytywne strony ponownego otwarcia kin. - Bardzo nas cieszy to, że będziemy otwarci na 50 procent dopuszczalnej frekwencji. Nie ukrywam też, że dystrybutorzy, specjalizujący się we wprowadzaniu kina arthouse'owego na polski rynek, stanęli na wysokości zadania. Przygotowaliśmy ciekawe wydarzenia dla naszych widzów i chociaż tych filmów nie będzie tak dużo, jak zwykle w tym okresie, to mamy kilka fantastycznych premier - zapewniła prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Czytaj także:

Jakie filmy w najbliższym czasie znajdą się zatem w repertuarze kin studyjnych? Marlena Gabryszewska podkreśliła, że będą to nie tylko starsze filmy, cieszące się popularnością podczas ubiegłorocznych festiwali, ale pojawi się też kilka nowości. 

- Zobaczymy film z Maksem Mikkelsenem "Na rauszu", który jest duńskim kandydatem do Oscara. Mamy też nominację do Złotych Globów, czyli film "Sound of Metal" z Vigo Mortensenem. Na jakiś czas wraca też francuski kryminał, który miał wejść na ekrany w listopadzie, czyli "Tylko zwierzęta nie błądzą" - wymieniła rozmówczyni. Nie zabraknie też docenionego w Gdyni filmu Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta". - Bilety rozchodzą się bardzo szybko i to nas cieszy. 

Czytaj też:

Marlena Gabryszewska podkreśliła, że choć w trakcie lockdownu platformy streamingowe poszerzyły swoją ofertę i pojawiły się też nowe modele korzystania z tej rozrywki, nic nie zastąpi magii kina. – Widzom brakuje tego doświadczenia korzystania z dużego ekranu i wspólnotowości. Oni to w tym momencie udowadniają, bo gdy kina studyjne ruszyły ze sprzedażą biletów, to wyniki są bardzo ładne. Patrzymy teraz na ten okres z nadzieją.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marlena Gabryszewska (prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych)

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

"Jesteśmy świadkami innej konsumpcji sztuki". Robert Kaczmarek o efektach zachowań społecznych po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 20:50
- Według badań, tylko 20 proc. widzów deklaruje powrót do kin - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kaczmarek, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy. Gośćmi audycji byli też: Wojciech Tomczyk, dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent wykonawczy i krytyk filmowy oraz Miłosz Lodowski, artysta multimedialny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na jakich zasadach zostaną otwarte kina, teatry i opery? Piotr Gliński wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 11:52
- Od 12 lutego otwieramy warunkowo na dwa tygodnie w reżimie sanitarnym kina, teatry, filharmonie, opery - zapowiedział w piątek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. 
rozwiń zwiń