Taki jest efekt jej prac badawczych, które Nasta Niakrasawa prowadziła na terenie Grodzieńszczyzny na Białorusi, zbierając pozostałości polskich pieśni wśród tamtejszych mieszkańców, zarówno Polaków, jak i Białorusinów. To bogate archiwum, razem ze zdjęciami, zapisami nutowymi czy mapami, udostępnione zostało przez nią na stronie www.polskiepieśni.pl.
CZYTAJ TEŻ:
- Strona powstałą z myślą o popularyzacji polskich pieśni nagranych w Białorusi. Chciałam, żeby część moich zbiorów była dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Na razie na stronie znajduje się 200 pieśni z terenu Grodzieńszczyzny, to teksty pieśni spisane z zachowaniem oryginalnej gwary, nagrania audio, transkrypcje nutowe, materiały wideo, teksty popularnonaukowe i naukowe - mówiła badaczka.
Nasta Niakrasava w 2009 roku wraz z grupą Folk Roll zdobyła Grand Prix w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja", wykonując autorskie opracowania tradycyjnych pieśni ze swojej rodzimej Białorusi. Białoruski folklor i tradycje ludowe, a także muzyczne tradycje Polaków na Białorusi bada od lat, a na Grodzieńszczyźnie, jak mówiła, nie da się oddzielić tych kultur, funkcjonują w symbiozie. - Pieśni te wykonywali ludzie różnych narodowości i o różnym doświadczeniu muzycznym. To nie tylko pozostałość czasów międzywojennych, ale przede wszystkim świadectwem lokalnych tradycji - usłyszeliśmy.
Nasta Niakrasava
Polskojęzyczny repertuar z terenów Białorusi nie był dotąd przedmiotem osobnych badań. Nasta Niakrasava w trakcie własnych badań, większych ekspedycji oraz współpracy z różnymi osobami zebrała dziesiątki tradycyjnych pieśni: religijnych, wojennych, romansów, obrzędowych. - Dużo w nich tęsknoty do Polski, ważny jest repertuar patriotyczny - zauważa badaczka. - Mam nadzieje, że będą do nich sięgali współcześni artyści i wykonawcy, zarówno z Polski, jak i Białorusi, badacze akademiccy, nauczyciele czy kierownicy zespołów.
Jak podkreśla, czas działa tu na naszą niekorzyść. - Śpiewacy umierają, a zmiany zachodzą bardzo szybko. Wierzę, że w ten sposób zbieramy po okruchach historię, skomplikowaną, trudną niejednoznaczną. Te pieśni przypominają nam nie tylko historię , ale i ludzkie losy, przywracają nam pamięć - mówi Nasta Niakrasava, zachęcając też wszystkich, którzy chcieliby podzielić się historią swojej rodziny z Białorusi czy wskazać repertuar, który należy dla wspólnego dobra nagrać.
SZCZEGÓŁY projektu dostępne są na stronie www.polskiepiesni.pl.
***
Przygotowała: Aleksandra Tykarska
Gość: Nasta Niakrasava
Data emisji: 20.03.2021
Godzina emisji: 8.10
Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".