Gość Marcina Zaborskiego opowiadał o tym, co przechowuje w pamięci z czasów dzieciństwa w Gliwicach, w których - jak kiedyś napisał - "liście topoli w ogrodzie są czarne, świat jest czarny, domy są czarne"... Zdradzał, jak wyobraża sobie piekło. Przekonywał, że mimo bólu, który nas dotyka, można "opiewać okaleczony świat".
Mierzył się też z pytaniem, czy można zaprzyjaźnić się z - jak to ujął w swojej poezji - "surowym krawcem, który nie uspokoi się, póki nas nie zaopatrzy w ostatni garnitur, czarny jak noc"?
Adam Zagajewski już jako jedenastolatek stwierdził, że będzie pisał, ale na deklaracjach się chwilowo zatrzymał, ponieważ sam stwierdził, że nie ma nic do napisania... - Ja nie byłem cudownym dzieckiem. Byłem zwykłym dzieckiem, tyle że także zaciekłym czytelnikiem. Czytałem wszystko, co mogłem i uwielbiałem czytać - mówił w rozmowie z Marcinem Zaborskim.
Zaproszenie do rozmowy z wybitnym poetą przyjęli: przewodnicząca Rady Fundacji Herberta - Katarzyna Herbert, redaktor naczelna "Zeszytów Literackich" - Barbara Toruńczyk oraz dziennikarz, publicysta i poeta - Wojciech Bonowicz .
Na muzycznej scenie studia im. Agnieszki Osieckiej, śpiewała Aga Zaryan. Towarzyszył jej pianista Bogdan Hołownia.
"Biuro myśli znalezionych" - wydania archiwalne >>>
Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia "Biura myśli znalezionych". Program prowadził Marcin Zaborski.
Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.