"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"
Ponad rok temu, 29 marca 2020 roku, zmarł Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor, dyrygent, należący do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych osobowości muzyki, a także kultury i sztuki współczesnej. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory awangardowe z lat 60, jak "Tren - Ofiarom Hiroszimy" czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego wielkich sukcesów. Kompozytor łączył w utworach tradycję z nowatorstwem, czerpiąc inspirację z doświadczenia polskiej historii. Od ponad pół wieku jego dzieła znajdują się w repertuarze największych orkiestr i chórów oraz prestiżowych scen i filharmonii.
42:46 2021_04_04 22_12_08_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Przypominamy archiwalną rozmowę z kompozytorem Krzysztofem Pendereckim (Kulturalna Jedynka)
Arboretum w Lusławicach
Wyjątkowa kolekcja dendrologiczna, należąca do Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach, składa się przede wszystkim z 15-hektarowego parku ze zbiorem ponad 1500 gatunków drzew i krzewów - unikalnych w skali Europy. - Moje arboretum , które postanowiłem założyć 40 lat temu zajęło mi sporo czasu, gdyż trzeba było jeździć po świecie, sprowadzać drzewa, co było wówczas bardzo uciążliwe - wspominał Krzysztof Penderecki podczas wywiadu udzielonego Magdzie Mikołajczuk w 2013 roku.
Krzysztof Penderecki wspominał wówczas, że gdy urodziła się jego wnuczka - Marysia, posadził wówczas 130 dębów. - To nie odbyło się od razu, gdyż wnuczka urodziła się w styczniu, a wtedy nie mogłem sadzić i posadziłem drzewka wiosną - mówił.
Krzysztof Penderecki. Zobacz serwis specjalny
Małżeństwo z Elżbietą Penderecką
Kompozytor swoją żonę poznał, gdy ta miała zaledwie 17 lat. Jak sam zdradził, był zachwycony urodą swojej wybranki. Pobrali się w 1965 roku w Dębicy, rodzinnym mieście Krzysztofa Pendereckiego, gdy Elżbieta skończyła 18 lat. - Ja zakochałem się w pięknej dziewczynie i jednak bardzo mocnym charakterze. Często nie zgadzamy się w różnych sprawach, ale w tych najważniejszych się zgadzamy - powiedział w 2013 roku. - Elżbieta zawsze miała wyjątkowe zdolności rozmowy z ludźmi, których ja nie mam, jestem zamknięty w sobie. Otwarta na ludzi, jak ktoś z naszych znajomych zachoruje, dzwoni do Elżbiety, ona załatwia szpital czy lekarzy - podkreślił.
Krzysztof Penderecki i Radiohead
W 2012 roku ukazał się niesamowity album Krzysztof Penderecki and Jonny Greenwood". Znalazły się na nim dwa utwory polskiego kompozytora z początku lat 60. oraz dwa autorstwa gitarzysty Radiohead.
- Ja nie zajmowałem się inną muzyką niż poważna. Nie miałem wtedy pojęcia co to jest Radiohead i kto to jest Jonny Greenwood, jednak moja córka wiedziała i wnuczka, więc mi o tym opowiedziały - mówił Krzysztof Penderecki. - Okazało się, że Greenwooda poznałem tuż po moim koncercie (on mi to powiedział, ja tego nie pamiętam). On miał wtedy kilkanaście lat, a już się interesował moją muzyką. Dowiedziałem się, że on w wywiadach mówił, że jego największą inspiracją jest moja muzyka, a mnie to zainteresowało i zaprosiliśmy go do Krakowa, a on przyjechał - wspominał kompozytor podczas wywiadu.
źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Youtube
Koncert w rocznicę śmierci
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zagrała wieczorem, 29 marca o godzinie 19.30 - w pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Kolejny koncert w ramach 25. Festiwalu imienia Ludwiga van Beethovena odbył się w Filharmonii Narodowej. Wydarzenie było transmitowane na antenie Programu 2. Polskiego Radia, który był jego współorganizatorem.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- kolejny tytuł udostępniony za darmo w internecie w ramach projektu Radiobook: "Faraon" Bolesława Prusa, w interpretacji Andrzeja Ferenca (nagranie z roku 2001).
- felieton teatralny Ewy Heine: radość i optymizm nie tylko dla dzieci w "Szelmostwach lisa Witalisa" w Teatrze Współczesnym w Warszawie.
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka w ramach pasma "Wielkanoc z Jedynką"
Prowadzi: Magda Mikołajczuk
Data emisji: 4.04.2021 r.
Godzina emisji: 22.12
ans