13:58 Wybieram Dwójkę 24.06.2021 wasilewski.mp3 W językowym półświatku z prof. Jackiem Wasilewskim (Wybieram Dwójkę)
Internet i VOD to koniec telewizji jaką znamy?
To książka, przed którą oficjalnie przestrzega profesor Jerzy Bralczyk, i która prowadzi czytelnika przez niebezpieczne zakamarki językowego półświatka. - Przez 20 lat siedziałem razem z prof. Bralczykiem w Zakładzie Retoryki na Wydziale Dziennikarstwa UW i sobie figlowaliśmy, mówiąc o tym, jak dziwnie zachowuje się jednak język polski, kiedy podejść do niego z ufnością logika. Rzeczywiście tak jest, że gdy chcemy się np. odchudzić, to tak naprawdę się odgrubiamy. Gdy sobie o tym opowiadaliśmy, zabawom nie było końca - wspominał prof. Jacek Wasilewski.
Język jak żywa materia
Autor książki "Bezecnik gramatyki polskiej. Tajemnice językowego półświatka" rozkłada język polski na czynniki pierwsze i zastanawia się, dlaczego "oczko wypadło temu misiu", który z przypadków w gramatyce języka polskiego ma problem ze swoją męskością oraz dlaczego żółć jest najbardziej polskim słowem, jakie istnieje.
- Język polski nas zaskakuje, bo okazuje się, że jest wiele form zupełnie poprawnych, istniejących, i my jakoś ich nie stosujemy. A kiedy zaczynamy myśleć o tym, jak one by brzmiały, to ich stosowanie sprawia nam bardzo duży kłopot. Weźmy taki rodzaj nijaki. Jeżeli sobie powiemy o tym, jaka jest w czasie przeszłym trzecia osoba liczby pojedynczej w zdaniu, w którym słoneczko mówi, że szło po łące, to poprawnie powinno brzmieć ono: "Ja, słoneczko, szłom po łące" - podkreślał Jacek Wasilewski.
W dalszej części rozmowy gość audycji zdradził, jaki wpływ na powstanie "Bezecnika gramatyki polskiej" miał jego syn Wojtek.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: prof. Jacek Wasilewski (autor książki "Bezecnik gramatyki polskiej. Tajemnice językowego półświatka")
Data emisji: 24.06.2021
Godzina emisji: 16.30
pg