Najlepsze promocje są we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 00:52
Poznaj lepiej Schumanna na "Łódzkich Schumannianach 2010", a we Wrocławiu spotkaj się z dobrą książką.
Audio

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek. Zrodziły się one z ogólnopolskiej imprezy – Spotkań Wydawców Dobrej Książki – która odbywała się w dużych miastach zarówno na południu, jak i północy kraju, m.in. w Gdańsku, Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. Do chwili obecnej impreza przetrwała tylko w stolicy Dolnego Śląska, gdzie w dalszym ciągu promuje dobrą i ambitną literaturę. Co roku gośćmi Wrocławskich Promocji Dobrych Książek są wybitni polscy pisarze i publicyści, którzy przyjeżdżają do Wrocławia, aby spotkać się ze swoimi czytelnikami i podyskutować o literaturze. O tegorocznej imprezie opowiadała pani Beata Gigiel.

Stałym, ważnym elementem programu Promocji jest ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Książkę Roku o "Pióro Fredry". Celem Konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek, wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. Tytuły zgłoszone do Konkursu ocenia specjalna komisja, tworzona przez wybitnych przedstawicieli środowiska naukowego, literackiego i artystycznego nie tylko Wrocławia, ale i innych ośrodków. Dotychczas twórcami „Pióra Fredry” byli m.in.: prof. Zbigniew Horbowy, Eugeniusz Get-Stankiewicz, Stanisław Wysocki, Ewa Granowska, Krystyna Kortyka, Krystyna Strużyna-Kunecka, Andrzej Bandkowski, Maria Kulesza, Lech Mrożek, Tomasz Moczek, Magdalena Wrońska i Ireneusz Kiziński. Wszystkie nadesłane na konkurs książki organizatorzy przekazują najbardziej potrzebującym bibliotekom.

Zaprosiliśmy Państwa także do Łodzi na festiwal "Łódzkie Schumanniana 2010", który prezentuje przekrój twórczości kameralnej Roberta Schumanna. 30 listopada obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin Roberta Schumanna, jednak odbiła się ona dużo mniejszym echem niż jubileusz Fryderyka Chopina. Na pytanie, dlaczego tak właśnie się dzieje, oraz dlaczego niemiecki kompozytor, mimo różnorodności swej twórczości jest prawie nieobecny w polskim życiu koncertowym, próbowała odpowiedzieć pani Urszula Kryger.

Swoistą odpowiedzią są też "Łódzkie Schumanniana 2010", program koncertów ułożony jest według porządku biograficznego, po to, aby oprócz muzyki przybliżyć także życie kompozytora. W serii koncertów zaprezentowane zostaną zarówno najsłynniejsze utwory Schummana, jak i te mniej znane, można będzie tez usłyszeć dzieła innych kompozytorów związanych z Schumannem i jego epoką: żony kompozytora Clary Schumann-Wieck, przyjaciela ich obojga Johannesa Brahmsa oraz Fryderyka Chopina. Pojawi się też György Kurtág, który często podkreślał wpływ, jaki na niego wywarła muzyka Schummana. Wykonawcami będą: Juliane Banse (sopran) oraz Aleksandar Madžar (fortepian).  Festiwal organizuje Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina wraz z Akademia Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

Aby wysłuchać rozmów, wystarczy kliknąć w ikony dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Schumann w pięciu smakach

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 08:00
Pomimo chopinowskich zobowiązań nie zapominamy o rocznicy Schumanna. Zapraszamy na przegląd schumannowskich smakołyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowskie święto książki

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 12:51
Noblistka Herta Mueller, Jeffrey Archer, Charlotte Link, Marlena de Blasi i kilkuset polskich autorów zapowiedziało udział w 14. Targach Książki w Krakowie.
rozwiń zwiń