Błażej Brzostek: na Warszawie ciąży brzemię stołeczności

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 12:00
- Warszawa ciągle próbuje dorastać do rangi stolicy i z tego punktu widzenia jest oceniana. Jest porównywana z wielkimi, starymi, wspaniałymi, kolonialnymi często metropoliami, z którymi nie wolno jej porównywać - mówił w Dwójce Błażej Brzostek, autor książki "Wstecz. Historia Warszawy do początku".
Warszawa, Plac Zamkowy 1918 rok
Warszawa, Plac Zamkowy 1918 rokFoto: Polona.pl

Jest to 800-stronicowa publikacja opisująca dzieje miasta w zupełnie inny sposób niż ten znany z podręczników. Pierwsze rozdziały dotyczą bowiem czasów współczesnych, a ostatnie - początków powstania średniowiecznego grodu.

Posłuchaj
14:03 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_11_12-09-29-54.mp3 Błażej Brzostek o swojej książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" (Poranek Dwójki)

 

Wedel 1200 nac.jpg
XIX wiek, Polska i fabryka czekolady

- Jesteśmy pogrążeni w typowej narracji podręcznikowej, przyczynowo-skutkowej, opartej na XIX wiecznym schemacie, w gruncie rzeczy nacjonalistycznym czy patriotycznym, który pewnie z jakichś powodów jest potrzebny, a z innych - wadliwy. Nie chciałem go powielać - wyjaśniał Błażej Brzostek.

Czytaj także:

Historyk opowiadał też, że konstrukcja jego książki przypomina sposób, w jaki sięgamy do wspomnień z własnego życia.

- Przeszłość jest pod nami, jest coraz głębiej w sensie archeologicznym, a nasza przeszłość jest za nami, za naszymi plecami, nie potrafimy jej już odnaleźć inaczej niż tylko w śladach i opowieściach. Oglądamy się za siebie, to wyobrażony ruch człowieka, który wspomina swoją przeszłość. Więc dlaczego historii nie pisać wstecz? - argumentował Błażej Brzostek.

Wyjaśniał też, że starał się wprowadzać do narracji mniej znane postaci, bo o znanych napisano już grube książki. - To jest oczywiście odkrywanie punktów widzenia i elementów historii, które nie były jeszcze opisane. Chodzi o to, żeby nie hierarchizować ich od razu, nie mówić: "to było ważne, tamto mało ważne", bo to nam natychmiast zacieśnia obraz.

Historyk podkreślił również, że ma spory dystans do podawania w książkach liczb. - Przeważająca większość liczb z zapisu historycznego jest niesprawdzalna albo nieprawdziwa - stwierdził. - To jest bardzo fajne, że Warszawa jest nieoczywista - dodał.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Roch Siciński

Gość: Błażej Brzostek (historyk)

Data emisji: 12.11.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Serial "Dom". Portret 35 lat Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 05:40
9 listopada 1980 roku miała miejsce emisja pierwszego odcinka serialu "Dom". Najdłużej realizowany polski serial obejmuje kawał historii i jest jednocześnie ważnym jej świadectwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Punkt zwrotny w dyskusji o odbudowie Pałacu Saskiego". Prezydencki projekt ustawy trafi do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 02:22
Prezydent Andrzej Duda przekaże do Sejmu projekt ustawy dotyczący odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Dokument zostanie wręczony marszałek Sejmu podczas uroczystości na placu Piłsudskiego. 
rozwiń zwiń