Jerzy Hoffman w 90. urodziny: życzę sobie doczekania pokoju

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 09:49
- Chciałbym, żeby wreszcie świat zaczął wyciągać wnioski z historii, bo nie chcę przeżywać powtórki tej lekcji - mówił w Dwójce Jerzy Hoffman. Reżyser świętuje dziś (15.03) 90. rocznicę urodzin.
Jerzy Hoffman urodził się 15 marca 1932 roku w Krakowie
Jerzy Hoffman urodził się 15 marca 1932 roku w KrakowieFoto: Michal Tulinski / Forum
  • Jerzy Hoffmann urodził się 15 marca 90 lat temu
  • Reżyser zaczynał pracę z kamerą od filmów dokumentalnych
  • Realizacja Trylogii Sienkiewicza była spełnieniem marzeń Jerzego Hoffmana

Mówi, że najważniejszym wydarzeniem w jego życiu było narodzenie córki, a tym, co go ukształtowało, był czas wojennej tułaczki w latach wojny: ucieczka przed bombami w 1939 roku, potem Syberia i wiele innych dramatycznych przeżyć. Wszystko to jednak nie odebrało Jerzemu Hoffmanowi marzeń. To najważniejsze – ekranizacja Trylogii Sienkiewicza – realizowało się latami.

Od dokumentu do fabuły

Wspólnie z reżyserem Edwardem Skórzewskim (1930-1991) dzisiejszy jubilat stworzył 27 filmów dokumentalnych. Czego nauczył go dokument? - Do każdego tematu, do którego się przystępuje, trzeba się bardzo gruntownie przygotować. O miejscu, czasie, ludziach tego czasu dowiedzieć się jak najwięcej - podkreślił - Druga sprawa to lakonizm i zwartość montażowa opowieści.

Od marzenia do wielkiego ekranu

Wróćmy jednak do Trylogii, która do rąk przebywającego na Syberii Jurka trafiła przesłana z frontu przez ojca. - Najpierw przyszedł "Pan Wołodyjowski", potem "Potop", "Ogniem i mieczem" nie przepuściła cenzura - wspominał reżyser. - I tak się potem złożyło, że najpierw zrealizowałem "Pana Wołodyjowskiego", potem "Potop", a "Ogniem i mieczem" dopiero po latach drogi przez mękę. Musieliśmy przebrnąć przez niewyobrażalne wprost trudności, żeby film pojawił się na ekranach.

Ramię w ramię z Ukrainą

Realizacja "Ogniem i mieczem" miała swoją rolę w stosunkach polsko-ukraińskich. - Tego filmu bardzo się obawiano, w Polsce i na Ukrainie, ale jak się okazało, nie tylko nie wykopał topora wojennego na nowo między narodami, ale pozwolił im podać sobie rękę - zaznaczył Jerzy Hoffman. - W filmie wziął udział najwybitniejszy aktor Ukrainy Bohdan Stupka, co nadało mu jeszcze większej głębi i wiarygodności.

Obecna sytuacja na Ukrainie niezwykle dotyka Jerzego Hoffmana. - To jest niewiarygodne, rozpętać w Europie okrutną, brutalną wojnę - mówił. - Czuję rozpacz, wściekłość i bezradność.


Posłuchaj
06:28 Poranek Dwójki Hoffman15 marzec 2022 08_06_55 v1.mp3 Jerzy Hoffman - rozmowa w dniu 90. urodzin (Poranek Dwójki) 

***

Gość: Jerzy Hoffman (reżyser filmowy)

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki"

uk

Czytaj także

Paweł Maślona i film o Kościuszce. "To nie będzie zwykłe kino historyczne"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 20:00
- Tym, co mnie pociągnęło w projekcie filmu o Kościuszce, to był ogromny potencjał na opowiadanie filmowe. Druga rzecz to bliski mi bohater – chłop Ignacy, który z wielu powodów jest mi bliski. Od początku czułem, że to dla mnie okazja, by opowiedzieć o chłopstwie, moim pochodzeniu i przodkach - mówił w Dwójce Paweł Maślona – reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Kawalerowicz. Reżyser, który urodził się trochę za wcześnie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 11:00
- Weźmy pod uwagę, że debiutuje on socrealistycznym filmem "Gromada", a cztery lata później Andrzej Wajda robi "Pokolenie", film, w którym w polskim kinie i w ogóle w polskiej kulturze dochodzi do przełomu. Niestety Jerzy Kawalerowicz trochę za wcześnie zaczął swoją przygodę z filmem - mówiła w Dwójce filmoznawczyni dr hab. Natasza Korczarowska.
rozwiń zwiń