- 18 kwietnia 2022 odszedł Andrzej Korzyński, kompozytor, aranżer, pianista oraz autor muzyki filmowej i rozrywkowej.
- Kompozytor był jednym ze współtwórców Młodzieżowego Studia "Rytm" w Polskim Radiu.
- Utwory Andrzeja Korzyńskiego wpływają na wyobraźnię najmłodszych od kilkudziesięciu lat.
18 kwietnia 2022 odszedł Andrzej Korzyński, kompozytor, aranżer, pianista oraz autor muzyki filmowej i rozrywkowej. Informację o śmierci artysty przekazał dyrektor radiowej Jedynki Marcin Kusy.
Ojciec polskiego bigbitu
Pierwszy świadomy kontakt dziennikarza muzycznego Mariusza Gradowskiego z Andrzejem Korzyńskim dotyczył jego zasług dla polskiego bigbitu. - To jest dla mnie bardzo ważny moment jego twórczości i kariery - podkreślił nasz gość. - Nie tylko świetnie komponowane piosenki, ale także ogromny wpływ na to, co się tworzyło i nagrywało.
W 1965 roku Andrzej Korzyński był jednym ze współtwórców Młodzieżowego Studia "Rytm" w Polskim Radiu, które prezentowało m.in. twórczość młodych muzyków wykonujących bigbit. Nagrywano tam piosenki m.in. Marka Grechuty, Czesława Niemena, Czerwonych Gitar, Breakout, Trubadurów, Stana Borysa czy Wojciecha Gąssowskiego. - To jest gigantyczna spuścizna, za której ojca należy uznać właśnie Andrzeja Korzyńskiego - podkreślił Mariusz Gradowski.
Kompozycje w wyobraźni pokoleń
Obecność kompozycji Andrzeja Korzyńskiego jest w naszej kulturze rozpoznawalna w sposób nie do końca uświadomiony. - Nie dalej jak wczoraj rano czytałem dzieciom książeczkę Jana Brzechwy "Zoo" - opowiadał nasz gość. - Zorientowałem się, że rytmizuję te wiersze w rytm muzyki Andrzeja Korzyńskiego i uśmiechnąłem się do siebie.
Czytaj także:
Andrzej Korzyński: czasami słodycz w muzyce jest potrzebna
Andrzej Korzyński: radio zawsze mnie fascynowało
Od kilkudziesięciu lat jego muzyka uczy i bawi najmłodszych, przenosząc ich do krainy fantazji, gdzie wszystko jest możliwe. Ale jego kompozycje wpisane są także w wyobraźnię i pamięć dorosłych. - To są niebywałe, różnorodne ścieżki dźwiękowe, od bardzo awangardowych po zupełnie słodkie, ale jakże wyrafinowane - mówił muzykolog.
11:12 Poranek Dwójki Korzyński 19 kwiecień 2022 08_33_07.mp3 Mariusz Gradowski wspomina Andrzeja Korzyńskiego (Poranek Dwójki)
Andrzej Korzyński nie żyje. Miał 82 lata >>>>
***
Urodzony w czasie II wojny światowej Andrzej Korzyński czas powstania przeżył poza Warszawą. Po powrocie do zrujnowanej stolicy, zachęcany przez matkę, zajął się muzyką. Trafił do klasy kompozycji profesora Sikorskiego. Warszawska uczelnia okazała się przepustką do radia.
Jest autorem ścieżek dźwiękowych do takich filmów, jak "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Polowanie na muchy", "W pustyni i w puszczy", "Wielki Szu", "Wszystko na sprzedaż", "Szamanka", "Diabeł", "Trzecia część nocy" etc. Regularnie współpracował z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda czy Andrzej Żuławski. W masowej świadomości zapisał się jako autor kultowej już muzyki i piosenek do filmowych opowieści o panu Kleksie ("Akademia pana Kleksa", "Podróże pana Kleksa", "Pan Kleks w kosmosie") czy pomysłodawca i autor muzyki do projektu Franek Kimono z Piotrem Fronczewskim w roli wokalisty. To Andrzejowi Korzyńskiemu zawdzięczamy także takie przeboje, jak: "Motylem jestem", "Do łezki łezka", "Żółte kalendarze", "Szparka sekretarka", czy "Mydełko Fa" - jeden z pierwszych hitów w stylu disco polo (tu jako autor tekstu, muzykę skomponował jego syn Mikołaj).
Działał w dyskotekowo-funkowo-klawiszowej grupie Arp Life. Jako jeden z pierwszych muzyków w Polsce wykorzystywał brzmienia syntezatorów i automatów perkusyjnych. Był współtwórcą słynnego Radiowego Studia "Rytm", w którym debiutowali tacy dziennikarze, jak m.in. Piotr Kaczkowski, Maria Szabłowska czy Andrzej Turski. W 2017 roku uhonorowany został Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rok później na festiwalu Soundedit, za "wybitne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej", otrzymał tytuł Człowieka ze Złotym Uchem.
09:03 Wybieram Dwójkę 19.04.2022 Korzyński.mp3 Michał Wilczyński wspomina Andrzeja Korzyńskiego (Wybieram Dwójkę)
[YouTube Małgorzata Ostrowska/Małgorzata Ostrowska - Meluzyna 2012]
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Mariusz Gradowski (muzykolog i kulturoznawca, dziennikarz Dwójki)
Data emisji: 19.04.2022
Godzina emisji: 9.30