- Po 83 latach do Polski powróci cykl 7 obrazów Bractwa św. Łukasza i 4 makat Mieczysława Szymańskiego.
- Dzieła te przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Polski, ukazując jej wkład w rozwój cywilizacji zachodniej, między innymi w relacje z sąsiadami, tradycje tolerancji i konstytucjonalizmu.
Dzięki wieloletnim staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz osobistemu zaangażowaniu wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, cała kolekcja zostanie przekazana Polsce i stanie się elementem stałej wystawy Muzeum Historii Polski. Rozmawialiśmy o tym z dyrektorem instytucji Robertem Kostro.
Eksperyment artystyczny o dużej wartości historycznej
Gość Dwójki podkreślił, że to wydarzenie wielowymiarowe. - Po pierwsze to ciekawe dzieła, cykl obrazów powstał na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych na wystawę światową w 1939 roku w Nowym Jorku. Każdy z tych obrazów był malowany przez 11 malarzy, to interesujący eksperyment artystyczny. Makaty Szymańskiego też mają wielką wartość artystyczną - mówił.
Losy obrazów wpisane w historię Polski
Dodał, że cykl obrazów odzwierciedla pewną wizję historii Polski. - Pomysł na tematykę tych obrazów powstał w komisji historyków pod kierunkiem prof. Oskara Haleckiego, wybitnej postaci polskiej historiografii. Po części te obrazy dzielą polskie losy w okresie komunizmu, znalazły się w USA w 1939 roku, dopiero teraz powrócą do Polski - opisywał.
Większość eksponatów z wystawy w 1939 roku zostało sprzedanych na aukcji. - Cykl obrazów i makaty zostały przekazane do jezuickiego college'u, gdzie były przechowywane do dzisiaj. Zabiegi o ich powrót trwały wiele lat - zaznaczył Robert Kostro.
15:35 2022_05_09 09_31_51_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Robert Kostro: losy obrazów Łukaszowców są wpisane w historię Polski (Poranek Dwójki)
Według dyrektora Muzeum Historii Polski dla tego cyklu malarskiego przeznaczono specjalne miejsce. - Będzie on korespondował z "Dziejami cywilizacji w Polsce" Matejki, będą się one wzajemnie uzupełniać, pokażemy jak w latach 30. widziano historię Polski - mówił.
Rozwój dzięki współpracy
Cykl Łukaszowców ukazuje te wydarzenia z naszej historii, które wniosły coś do dziedzictwa cywilizacji europejskiej. - Zaczyna się od spotkania Bolesława Chrobrego z Ottonem III w Gnieźnie u grobu św. Wojciecha. Potem jest chrzest Litwy, później przywileje jedlneńskie, unia lubelska i konfederacja warszawska, bitwa wiedeńska i Konstytucja 3 maja. Chodziło o pokazanie Polski, która rozwija się dzięki unii, porozumieniu, a nie poprzez podboje - powiedział Robert Kostro.
"Ukraina. Wojna w Europie" - wystawa w Łazienkach Królewskich
Robert Kostro opowiedział także o otwartej właśnie prezentacji "Ukraina. Wojna w Europie" w Galerii Plenerowej w Łazienkach Królewskich. - Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę pokazującą to, co tam się dzieje. Jest prezentowana w Kijowie, w Wilnie, a potem będzie do zobaczenia również w miastach niemieckich, trzeba informować o tych wydarzeniach - mówił.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 9.05.2022
Godzina emisji: 9.30
mo